[7 Ağustos] Engelli Kizini Zincirle Bağayan Baba: Onu Korumak İçin Bağlamak Zorundayim

Kategori : Genel |

BATMAN  (CİHAN) – Batman’da, zincire bağlı olarak hayatını sürdüren 26 yaşındaki Emine Erinal’ın durumu yürekleri dağlıyor. Kızını bağlamanın kendisine acı verdiğini belirten baba Şükrü Erinal, “Kızım serbest olunca kaçıyor. Gidebildiği yere kadar gidiyor. Tekrar geri dönmesini bilmiyor. Tanıdık biri görürse getirir, yoksa orada kalır. Kendisine bir zarar gelmesin diye bağlamak zorunda kalıyorum.” dedi.
 Batman Huzur Mahallesi 511. Sokak 10 numaralı evde yaşam mücadelesi veren 10 nüfuslu Erinal ailesi, yoksullukla birlikte, engelli çocukları için mücadele ediyor. Baba Şükrü Erinal, uzun süredir işsiz olduğunu ve ailesine zor şartlar altında baktığını belirterek, hiçbir sosyal güvenceden faydalanmadıklarını belirtti.
Zihinsel engelli kızını mecburen zincire bağladığını söyleyen baba Erinal, kızının sürekli kaçtığını ve sokaklardaki tehlikeleri gözönünde bulundurarak onu zincirle bağlamak zorunda kaldığını ifade etti.

 
 Kızını daha önce Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne götürdüğünü belirten Erinal, “Doktorlar, (bu kız deli değil, her şeyi anlıyor. Saldırgan değil alın bunu eve götürüp kendiniz bakın)” diyerek kızını almadıklarını ileri sürdü. Kızını bağladığı için zaman zaman polisten azar işittiğini belirten Erinal, “Bir defasında polis eve gelip çözdü. Bir daha bağlamamamı tembih etti. Kaçarsa haber ver biz getiririz dediler. Çözdüm, ama bir günde 5 defa kaçınca, onlar da baş edemedi.” dedi.
İki yıl önce engelli maaşı için başvurduklarını belirten çaresiz baba, iki yıldır hala bir cevap alamadıklarını söyledi.
 Yıllardır Cumhuriyet Meydanında iş bekleyerek gününü geçirdiğini söyleyen Erinal, 10 yaşındaki çocuğu Şehmus Erinal’ın karton ve kağıt toplayarak evi geçindirdiğini ifade etti. Bir oğlunun da fıtık olduğunu belirten Erinal ameliyat parasını denkleştiremediği için çocuğunu hastaneye yatıramadığını belirtti.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.