[7 Aralık] Zihinsel Engelli Çocuğununun Devlet Korumasina Alinmasini İstiyor

Kategori : Genel |

 ERZİNCAN (CİHAN) – Erzincan’da yaşayan bir anne, engelli olan çocuğunu devletin korumasına vermek istiyor.
 Ganiefendi Çifliği Köyünde annesi Güllühan Yavuz (64) ile birlikte yaşayan zihinsel engelli Leyla Yavuz (32), annesinin yeterli seviyede bakamaması sebebiyle, devletin kurumlarına teslim edilmek isteniyor. Yaz aylarında 1992 yılında meydana gelen deprem sonrası yapılan afet evlerinin arka kısmında bulunan kerpiçten yapılma barakada kalan zihinsel engelli Leyla Yavuz, kış aylarında ise yaşlı annesi ile birlikte aynı evde yaşıyor. Kızına bakmakta zorlandığını belirten Anne Güllühan Yavuz, “Devletin kızıma bakmasını istiyorum.” dedi.

 
 Ali Sinan Yavuz ve Güllühan Yavuz çiftinin 2’si erkek toplam sekiz çocuğundan altıncısı olan Leyla Yavuz, 5 yaşında geçirdiği menenjit hastalığının ardından, bakıma muhtaç hale geldi. Maddi imkansızlıklar nedeniyle gerekli tedavisi yapılamayan Leyla Yavuz, 5 yaşından itibaren zihinsel engelli olarak yaşamına devam ediyor. Kızı büyüdükçe sorunlarının arttığını vurgulayan anne Güllühan Yavuz, konuşamayan, yürümekte güçlük çeken Leyla’nın, tuvalet ihtiyacını karşılayamadığı için yaz aylarında yaptığı kerpiçten binada yaşadığını, kış aylarında ise üşümemesi için aynı evi paylaştığını kaydetti. 2001 yılında eşi Ali Sinan’ı kaybettiği ve diğer çocuklarından da gerekli desteği alamadığını ve yüz felci geçirdiğini açıklayan Güllühan Yavuz, “Artık yaşlandım ve 25 yıldır ilgilendiğim kızıma bakmakta zorlanıyorum. Kendim de rahatsızım. Sağolsun köylülerin yardımıyla ayakta durmaya çalışıyoruz. Maddi imkanımız olmadığı için kızıma bez alamıyorum. Kirlettiği çamaşırlarını da yıkayamıyorum. Ölürsem kızım ortada kalacak. Devletimiz büyüktür, kızıma sahip çıksın.” dedi.
 Ganiefendi Çiftliği Köyü Muhtarı Tekin Dinç ise, ailenin durumunu yetkili mercilere ilettiğini ve kendilerinin yardımcı olmaya çalıştığını vurguyarak, “Kız çocuğunun bakıma ihtiyacı var. Devletin koruma altına alması gerekir.” şeklinde açıklamada bulundu. 
 Erzincan Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yaşar Budak da, ailenin 2005 yılında müracaatta bulunduğunu, ancak belgelerini getirmedikleri için dosyalar oluşturulmadığını ifade ederek, “İlk müracaat yılında aileye ayni yardım yapılmıştır. Ailenin durumunu yerinde inceleyeceğiz. İnceleme yapıldıktan sonra kurum bakımı gerektiriyorsa Genel Müdürlüğümüze yazı ile bildirip zihinsel engelli çocuğumuzu merkezimize alacağız.” açıklamasında bulundu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.