[7 Eylül] Engelliler Hizmetlerden İndirimli Yararlaniyor

Kategori : Genel |

SAKARYA / ADAPAZARI (CİHAN) – Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Danışma Merkezi, Sakarya’daki özürlülerin fiziksel, psikolojik, bakım ve sosyal alanlarla ilgili ihtiyaçlarını karşılıyor.
 Sakarya’da yaşayan özürlülerin ihtiyaçlarını tespit etmek, yapılacakları programlamak amacıyla kurulan Büyükşehir Özürlüler Danışma Merkezi faaliyetlerini sürdürüyor. 2006 yılından bu yana özürlüler danışma merkezine 805 özürlü başvuruda bulundu. İşitme, iç hastalıkları, epilepsi, görme ve bedensel özürlülerin ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcı olan merkezde özürlülerin psikolojik açıdan destek almaları da sağlanıyor.

 
 Merkeze başvuran özürlülerden 102’sine özürlü maaşı bağlanırken, 689’u su indiriminden, 72’si vergi indiriminden faydalandı. 110 özürlü tekerlekli sandalyeye kavuşurken, 16 özürlü de akülü araca sahip oldu. Merkez, şehirde yaşayan engellilere ait bilgi bankasının oluşturulması, engellilere ve ailelerine sağlık, eğitim, iyileştirme, istihdam ve hukuki haklar konusunda danışmanlık yapıyor. Toplumun duyarlılığını ve bilgisini artıracak çalışmaların da yürütüldüğü merkezde meslek edinimi, engellilerin rehabilitasyonu ile ilgili eğitimler de gerçekleştiriliyor.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.