[7 Eylül] Manavgat’ta Genç Turistlerin Yerini Yaşli Ve Emekli Turistler Aldi

Kategori : Genel |

ANTALYA / MANAVGAT (CİHAN) – Bazı Avrupa, Baltık, Rusya ve İskandinav ülkeri ve eyaletlerinde, 1 Eylül’den itibaren okulların açılması ile birlikte Antalya’nın Manavgat ilçesi Side beldesinde genç turistlerin yerini yaşlı, emekli ve engelli turistler almaya başladı.
 Turizm beldesi Manavgat’a, turizm mevsiminin bitimine 50 gün kala Avrupa ülkelerinde okulların açılması ile birlikte yerini yaşlı, emekli, engelli, arkeoloji, dağ bisikleti tutkunu eko turizmine meraklı turistler gelmeye başladı. Ailecek çocukları ile birlikte gelen turistler turizm beldesinde en fazla 10 gün konaklarken, 15 Eylül’den sonra Türkiye’ye gelen yaşlı, engelli, doğa ve eko turizmi tutkunu turistler 15 gün ile 30 gün arasında tatil yapıyor.


 1 Eylül’den itibaren Avrupa Birliği(AB), Baltık, Rusya ve İskandinavya ülkerinin bir çoğunda okulların açıldığını belirten Quinta Vip Travel kokokartı turist rehberi İlkay Özen, mevsim bitimine ramak kala Türkiye’ye Rusya’nın zengin turistleri ile Avrupanın doğa, arkeoloji, Avrupa’nın dağ bisikleti sporcuları, yaşlı, emekli ve engelliler ile kültür ve sanat düşkünü turistlerin geldiğini söyledi.
 Hiç bir Avrupa ülkesi ve Rusya’da Türkiye’de gibi 4 aylık yaz dönemi okul tatilinin bulunmadığını ifade eden turist rehberi İlkay Özen, eğitim ve öğretimin 12 aya yayıldığını bir yılda 4 sömestri tatilinin bulunduğunu aktardı. İlkay Özen, “1 Eylül’den itibaren bir çok Avrupa ülkesinde okulların açılması ile birlikte genç turistler yerlerini yaşlı ve emekli turistlere bırakmaya başladı. Bazı orta yaşlı İskandinav ve Avrupalı turistlerde Antalya’ya Temmuz ve Ağustos ayında gelmek fakat vücut yapıları nemli ve sıcak havadan etkinlediği için sezon sonuna doğru geliyor. Zengin Rus turistlerin yüzde 80’i Antalya’ya tatile sezon sonunda ve kışın gelir. Hatta Alman, Hollandalı, İsveçli, Belçikalı ve Norveçli bazı turistlerde ülkelerindeki evlerini 3 aylığına kiraya vererek Türkiye’de yaşıyor” diye konuştu.
 Beş yıldır eşi ile birlikte tatilini Manavgat’ın Çolaklı beldesinde geçirdiğini belirten Alman hemşire Elisabeth Steenpass ise, 2 yıl önce tatillerini Temmuz ayında geçirdiklerini ve sıcak havadan bunaldıkları için Eylül veya Ekim ayında gelmeye karar verdiklerini söyledi. İnşaat mühendisi eşi ile birlikte Manavgat’ta 5 Eylül ile 5 Ekim’e kadar tatil yapacaklarını ifade eden Elisabeth Steenpass, Türkiye’de tatil yapmanın İspanya, İtalya, Yunanistan, Fransa ve Malta’ya göre çok ucuz olduğunu söyledi.  
 Elisabeth Steenpass, “Eşim guatr ve astım hastası olduğu için 5 yıldır tatilimizi Manavgat’ta yapıyoruz. Manavgat’ın havası ve suyu eşimin astım hastalığı ve guatr hastalığına iyi geliyor. Eşimin çok sıcak ve nemli havada bunalıyor. Biz de bunun için hava sıcaklığının yavaş yavaş düşmeye başlaması ile birlikte tatile geldik” diye konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.