[7 Kasım] Engelliler, Kendi Sandalyelerini Kendileri Üretecek

Kategori : Genel |

KOCAELİ (CİHAN) – Kocaeli’de fiziksel engelli insanlar için, tekerlekli sandalye tasarım, üretim, pazarlama ve bakım merkezi kuruluyor. AB Leonardo da Vinci programı kapsamında yer alan projede, Gülen Yüzler ile birlikte, 4 ülkeden 10 ortak bulunuyor. Projede çalışacak olan insanlar, engellilerden oluşacak.
 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gülen Yüzler’de engelli insanlara yeni bir iş imkânı daha sunacak. Birçok engelli kişinin istihdam edileceği yeni iş koluna Avrupa Birliği destek veriyor. Fiziksel engelli insanlara tekerlekli sandalye tasarımı ve üretimi yapılacak olan yeni iş koluna, Romanya, Bulgaristan, Almanya ve Türkiye ‘den birçok kurum ve kuruluş destek veriyor. Proje gereği, fiziksel engelliler, uzman öğreticiler tarafından eğitilip tekerlekli sandalye tasarımını yapacaklar. Tasarımdan sonra imalat yapıp satışa sunacaklar.

Satış sonrası tekerlekli sandalye bakımları da aynı merkezde yapılabilecek.
  Projeye Gülen Yüzler Merkezi, Sakarya Üniversitesi, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ile beraber 10 ortak katkı verecek. 245 bin Euro bütçesi bulunan proje, 2 yıl süre ile devam edecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Erkan Ayan, “Bu proje ile engelli vatandaşlarımız kendi araçlarını tasarlayıp, üretim yapabilecek. Ayrıca sandalyelerin bakımını yaparak, hayata sosyo-ekonomik olarak daha entegre olacaklar. Başarılarıyla örnek olan Gülen Yüzler’de yeni bir iş koluyla engellilere önemli bir fayda sağlanacak” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.