[7 Kasım] Hayat Kafe Projesi 8 Engelli Gencin Umudu Oldu

Kategori : Genel |

YALOVA (CİHAN) – Yalova Belediyesi tarafından engelliler için yapılan projeler hayata geçiyor. “Hayat Kafe” ismiyle hayat bulacak projede, engelli vatandaşlar kafede çalışarak diğer bireylerle bir araya gelirken, Güzel Sanatlar Merkezi’nde de ahşap boyama kurslarında ders görecek. Hayata geçirilecek bu projelerle dezavantajlı gruplar içinde en çok desteğe ihtiyacı olan engelliler, sosyal hayatın içinde yer alabilecek.
 Yalova’da aralarında öğrenme güçlüğü çeken 5 engelli ve down sendromlu 3 engellinin bulunduğu toplam 8 zihinsel engelli genç, hayata dahil oldukları Hayat Kafe projesi için bir araya geldi. Ön hazırlık anlamında buluşan engelli gençler, yakın zamanda servis hizmetleriyle ilgili bilgileri alarak eğitimlerini tamamlayacak. Tüm bu eğitimlerin ardından “Hayat Kafe” projesinde çalışacak gençler, garsonluk gibi hizmetlerde yer alacak.


    Bu projeyle engelli gençlerin toplumun diğer kesimleri tarafından daha iyi tanınması ve anlaşılmasını hedefledikleri belirten Yalova Belediye Başkanı Barbaros H. Binicioğlu, “Engelli olan ve olmayan bireyleri ortak bir mekanda buluşturarak iletişim kurmalarını sağlayacağız. Engelli vatandaşlarımızın da hayatın bir alanında aktif olmaları gerektiğini düşündüğümüz için bu tarz politikaları ve yaklaşımları baz alan çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu. “Hayat Kafe” projesinin en belirgin özelliğinin, engelli gençlerin kabiliyet ve yapabilirlikleri üzerine bir iş bölümü kurulması olduğuna dikkat çeken Başkan Binicioğlu, “Gençlerimiz kafe ortamında tanımlanmış görevlerini en sorunsuz biçimde yapabilmelerini sağlayacağız” dedi.
 Yalova Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi ve Halk Eğitim Merkezi birlikteliğiyle açılan ahşap boyama kursunda da engelli vatandaşların eğitim göreceğini söyleyen Binicioğlu, “Ahşap boyama kursumuz 3 ay sürecek. Bu süre zarfında bedensel ve zihinsel engelli vatandaşlarımız hafta sonları kurslarımızda eğitim görecek” bilgisini verdi. Binicioğlu bu çalışmanın da engelli vatandaşları yaşama katılmaları, eğitim alabilmeleri ve bu sayede daha aktif bir hayata yönlenmelerini amaçladığını vurguladı.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.