[7 Mart] İki Ama Avukat Bugüne Kadar 43 Bin Engelliye Haklarini Anlatti

Kategori : Genel |

İSTANBUL (CİHAN) – Görme engelli iki avukat, 2004 yılından bu güne kadar düzenlenen seminerlerle 43 bin engellinin yasal haklarını öğrenmesini sağladı. Adile Ünal ve Fatma Tokaç isimli görme özürlü iki avukat, çalışmalarının İstanbul’daki tüm engellilere yasal haklarını anlatıncaya kadar devam edeceklerini söyledi.
 İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde çalışmalarını sürdüren Özürlüler Müdürlüğü’nden (İSÖM) yapılan açıklamada, İSÖM’ün 2004 yılında Yasal Haklar Bilgilendirme Ekibi’ni kurarak engelli vatandaşları, yasal düzenlemelerle elde ettikleri haklar konusunda bilgilendirmeye başladığı belirtildi. Ekipte görev yapan görme engelli iki avukat Adile Ünal ve Fatma Tokaç, bugüne kadar katıldıkları onlarca seminerde 43 bin engelli vatandaşın yasal haklarıyla ilgili bilgi sahibi olmasını sağladı.


 İstanbul’da 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’nde açılışı yapılan 4 yeni merkezle birlikte sayıları 12’ya çıkarılan Özürlü Merkezlerinde düzenlenen toplantılara engellilerin yanı sıra engelli aileleri de katılıyor.
 İBB Özürlüler Müdürlüğü son olarak Pendik, Bağcılar, Beykoz, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Kadıköy, Fatih, Ümraniye ve Kâğıthane’de bulunan Özürlü Merkezlerinde düzenlediği seminerlerde 4 bin 800 engelli ve engelli yakınını yasal hakları hakkında bilgilendirdi. Amaçlarının her engelliye ulaşarak haklarını anlatmak olduğunu belirten Avukat Adile Ünal, seminerlerle ilgili şunları söyledi: “Çünkü haklarının farkında olan engellinin toplum içinde yaşaması kolaylaşıyor. Bizler İstanbul’un her tarafında seminerler veriyoruz. Çalışmalarımız bütün engelli ve engelli yakınlarına haklarını anlatıncaya kadar devam edecek.”
 Yasal Haklar Bilgilendirme Birimi’nin diğer avukatı Fatma Tokaç ise yaptıkları çalışmalarla engellilerin haberdar olmadığı yasal haklarını onlara anlatarak hem yaşamlarını kolaylaştırmayı hem de toplumda engelli bilinci oluşturmayı hedeflediklerini belirtti.
 Seminerlerde kendilerine ağırlıklı olarak sağlık kurulu raporu, engelli maaşı, engelli istihdamı ve engelli araç alımı konularında soruların geldiğini belirten birim yetkilileri, seminerlerin yanı sıra Tophane’de bulunan İSÖM’e gelen engelli ve engelli yakınlarına ücretsiz danışmanlık hizmeti verdiklerini de ifade etti.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.