[8 Ağustos] Zincirli Drama’ Sosyal Hizmetler El Koydu

Kategori : Genel |

SAKARYA / ADAPAZARI (CİHAN) – Sakarya’da Sakarya’da Sakarya’da Sakarya’da 10 yıldır zincire bağlı yaşayan 31 yaşındaki zihinsel engelli Ahmet Yıldız’ın dramına Sosyal Hizmetler el koydu.
  Sakarya Valiliği’nden yapılan açıklamada, basında çıkan haberler üzerine  Ahmet Yıldız’ın durumunun İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nce incelendiği belirtilerek, ailesine evde bakım hizmeti hakkında gerekli rehberlik ve danışmanlık yapıldığı kaydedildi. Ahmet Yıldaz’a Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce sunulacak hizmetlerin de belirlendiği bildirildi.
 Ahmet Yaldız’ın ‘Paronoid Formşizofreni + Zeka Geriliği’ tanısının bulunduğu belirtilen açıklamada şu bilgiler verildi: “Bu psikiyatrik rahatsızlığı sebebiyle ailesi tarafından kontrolünün güç sağlandığı, kendine ve çevresine zarar verme, zaman mekan fark etmeksizin soyunma davranışı ile kaçma davranışı sergilediği gözlenilmiştir.

Ailesinin Ahmet Yıldız’a işkence yapmak ya da istismar etmek gibi bir niyetinin olmadığı, ancak kontrolünü sağlamak, zarar verme ve kaçma davranışlarını engellemek için bu yola başvurulduğu anlaşılmıştır. Yıldız’a Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce sunulacak hizmetlerin belirlenebilmesi için ailesine evde bakım hizmeti hakkında gerekli rehberlik ve danışmanlık yapılmıştır.”
 Akyazı Küçücek beldesinde yaşayan Kâtip ve Saniye Yıldız çiftinin 4 çocuğundan biri olan Ahmet Yıldız, henüz 4 yaşındayken geçirdiği havale sonucu engelli duruma düşmüştü. Sürekli evden kaçan Yıldız’ı, ailesi bir zarar gelmemesi için 10 yıldır zincire bağlıyordu. Yıldız’a bundan böyle uzmanların önerileri doğrultusunda zincire bağsız bir şekilde bakılabilecek.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.