[8 Aralık] Özürlüsüne Bakamayan Toplumdan Hayir Gelmez

Kategori : Genel |

KONYA (CİHAN) – Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bir maddelik kanun değişikliği yapılmasıyla Halk Bankası’nın özelleştirme sürecinin aynen devam edeceğini, kanun teklifinin TBMM’ye sunulduğunu kaydetti. Unakıtan, “Belki bütçe görüşmeleri nedeniyle biraz gecikebilir” dedi.
 Özürlülerin toplumda önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, özürlüsüne bakamayan toplumdan hayır gelmeyeceğini söyledi. Unakıtan, 2007 için engelli vatandaşlara 1,5 milyar YTL ödenek ayırdıklarını açıkladı.

 Temaslarda bulunmak üzere Konya’ya gelen Bakan Unakıtan, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen engelli vatandaşlara akülü araç dağıtım törenine katıldı.
 Törende konuşan Bakan Unakıtan, hükümet olarak engellilere ‘nasıl yardımcı olabiliriz’ düşüncesi içerisinde olduklarını ifade etti. Hükümet olarak her zaman özürlü vatandaşların yanında olduklarını kaydeden Unakıtan, 2007 yılı yatırım planlarında özürlüler için 1,5 milyar YTL para yatırdıklarını açıkladı.
 İktidar partisi olarak vatandaşa hizmet ettiklerini aktaran Unaktan, ellerinden gelini değil, en fazlasını yapmak için çalıştıklarını belirtti.. Unakıtan, “Özürlü kardeşlerimize daha iyi nasıl ilgilenebiliriz, onlara daha iyi nasıl hizmet edebiliriz, daha iyi topluma nasıl kazandırabiliriz, düşüncesi içindeyiz. Engelliler ile beraber olmak, onlarla birşeyleri paylaşmak çok önemli. Bunları, hükümetimiz bazen bir yuva sıcaklığında yapmak istiyor. Engelli kardeşlerimizin evine kadar hizmet görtürüyoruz, yuva sıcaklığını hissettirmek istiyoruz. Yaptığımız bu yardımlarda ileri ülkelerin bir çoğundan daha fazla imkanlar getiriyoruz.

Bu yardımları her gün üstüne bir yenisini daha ekleyerek yapmaya da devam edeceğiz. Bu konuda da çok hassasız. Zaten özürlüsüne bakamayan bir toplumdan da pek hayır gelmez. Özürlüyü bir kenara bırakmış. Kendi başka işlerle uğraşıyor. Nekadar uğraşırsa uğraşsın o yaptığı işten hayır gelmez, bereketi olmaz. Özürlü vatandaşını da yanında götürürse o topluma birhayır gelir. Bunları hükümetle, belediyelerle yaşıyoruz. Dolayısıya burada olmaktan, sizlerle olmaktan, büyük sultanın şehirnde olmaktan son derece mutluyum” dedi. Bakan Unaktan, daha sonra engelli vatandaşlara akülü arabalarını dağıttı.
 Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Unakıtan, Halk Bankası’nın özelleştirilmesine karşı Danıştay tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararının hatırlatılması üzerine, konuyla ilgili Danıştay’ın aldığı karara yönelik çalışmanın sürdüğünü açıkladı.
 Kanun değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu aktaran Unakıtan, ”Danıştay kararının, özelleştirmeyle ilgili kararın Bakanlar Kurulu’ndan kanunda gösterilen süreden geç çıkmasından dolayı alındığı söylendi. Bir maddelik kanun değişikliği yapılmasıyla Halk Bankası’nın özelleştirme süreci aynen devam edecek. Kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Belki bütçe görüşmeleri nedeniyle biraz gecikebilir” ifadelerini kullandı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir