8 Buçuk Milyon Engelli Ve Ailesi Ekonomik Yük Karşisinda Eziliyor

Kategori : Genel |

ERZURUM (CİHAN) – Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şube Başkanı Sadullah Efe, 8 buçuk milyon engelli ve ailesinin ekonomik yük karşısında ezildiğini söyledi.
    Engelliler Haftası dolayısı ile Erzurum’da engelli dernekleri tarafından ortak bir basın bildirisi yayınlandı. Havuzbaşı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakan engelliler adına konuşan Sakatlar Derneği Erzurum Şube Başkanı Sadullah Efe, Türkiye’nin küresel krizin yol açtığı büyük sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirterek, artan işsizliğin ve yoksulluğun toplumun büyük bir kesimin yanısıra en çok engellileri etkilediğinin altını çizdi.
    Engelliler Haftası dolayısıyla seslerini topluma duyurmak istediklerini vurgulayan Efe, 8 buçuk milyon engelli ve ailesinin artan ekonomik yük karşısında ezildiğini ifade etti. Engellilerin iş olanağı bulamadığının altını çizen Efe, “İş olanağı bulamayan veya çalışamayacak durumdaki engellilerin tek gelir kaynağı 2022 sayılı Yasa ile verilen aylıklardır. Bu aylıklar yüzde 40 ile 69 oranındaki engelliler için 2008 yılında 166 TL, yüzde 70 ve üzerindeki engelliler için ise 249 TL idi. Aylıklar, 2009 yılında yüzde 4’ten fazla artırılmamıştır.” dedi.


    Engellilerin sağlık hizmetleri nedeniyle ekonomik yükünün giderek arttığını dile getiren Efe, engellilerin sağlık hizmetlerinden vazgeçtiklerine dikkat çekti. Sağlık hizmetlerindeki yeni uygulamaları da eleştiren Sadullah Efe, “Yasa, engellileri sağlam vatandaşlarla denk tutmuştur. Bu olumsuzluklarla birlikte yol, kaldırım, bina, toplu taşıma araçları engelli erişimlerine uygun hale getirilmemiştir. Beklentileri yükselmiş, ancak merkezi ve yerel yönetim uygulamaları beklentilerden uzak düşmüştür. Yerel yönetim, kamu, özel kurum ve kuruluşların engellileri de hesaba katmalarını istiyoruz.” diye sözlerini tamamladı. (CİHAN)

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.