[8 Haziran] Bakan Çubukçu: Başvuru Olmadiği İçin Yeteri Kadar İşitme Engelli Tercümani İstihdam Edemedik

Kategori : Genel |

ANKARA  (CİHAN) – Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, işitme engelli tercüman sınavına, yeteri kadar başvuru yapılmadığını belirterek, “Maalesef bu dili bilenlerin sayısının az olması, yeteri kadar başvuru olmaması nedeniyle yasal zorunluluk olmasına rağmen, yeteri kadar işitme engelli tercümanı istihdam edemedik.” dedi.
 Türk Dil Kurumu tarafından düzenlenen, 1. Uluslararası Türk İşaret Çalıştayı, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun katılımı ile başladı. Açılışta konuşan Bakan Çubukçu, Türkiye’ye has bir işaret dili bulunmadığına dikkat çekerek, “Bu büyük bir eksiklik. Yöreden yöreye bile bu dil değişiyor.” dedi.


 İşaret dili öğreticisi ve tercümanı yetiştirme eğitiminde eksiklik bulunduğunu, bu alanda gerekli metaryellerin olmadığını belirten Çubukçu, “Özürlüler Yasası gereği almak zorunda olduğumuz Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu işitme engelli tercümanı için 81 ilde açtığımız sınavda, maalesef 81 tercüman bulamadık. Maalesef bu dili bilenlerin sayısının az olması, yeteri kadar başvuru olmaması nedeniyle yasal zorunluluk olmasına rağmen yeteri kadar işitme engelli tercümanı istihdam edemedik.” diye konuştu.
 Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de törende bir konuşma yaptı. Çelik, Türkiye genelinde bulunan özürlü çocukların tespiti için bir çalışma başlattıklarını belirterek, “Eğitim çağında bulunan ama eğitimden mahrum olan özürlüleri arıyoruz. Tüm engel gruplarında bunu tespit ederek ümit ediyorum ki, eğitimden mahrum kalan bir tek özürlü vatandaşımız kalmayacak.” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.