[9 Mart] Arhavi’de Özürlüler İçin Evde Eğitim Dönemi Başladi

Kategori : Genel |

ARTVİN (CİHAN) – Artvin’in Arhavi ilçesinde 2006-2007 yılında özürlüler için ‘evde eğitim’ öğretim dönemi başlıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim öğretim kurumlarından yararlanamayan özel eğitim gerektiren bireyler için “evde eğitim” uygulamasına geçiyor. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim ve öğretimde, gencinden yaşlısına, özürlüsünden hastasına herkes için adeta engel tanımıyor. Okula gidemeyen özürlülerin ‘evde eğitim’ görmesi hususundaki çalışmasını bitiren Bakanlık, 2006-2007 eğitim öğretim döneminde uygulamaya başladı.


 Bakanlık tarafından yayımlanan yönergeye göre; bireyin en az altı ay süreyle evden çıkmasının mümkün olmadığı durumlarda, sağlık kurulu raporuyla bağlı bulunduğu Rehberlik Araştırma Merkezleri’ne başvurulduğu takdirde dersler evlerde verilecek. Evde eğitim alacak bireylerin haftalık ders saatleri 10 saatten az olmamak üzere, kurul tarafından bireyin ihtiyacı ve eğitim ortamına ilişkin şartlar dikkate alınarak belirlenecek. Hizmetten yararlanan birey, kayıtlı bulunduğu okulda uygulanan öğretim programlarından sorumlu olacak, ancak gerektiğinde kişiye özel programlar da hazırlanabilecek. Başvurular, İl Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde kurulacak olan Özel Eğitim Hizmetleri Kurulu tarafından değerlendirecek.
 Arhavi İlçe Milli Eğitim Müdürü C. Erdal Kahya ise, bu sisteme ülkede büyük ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “İlçemizde Bedensel Engelliler Derneğimizin bu konuda talebi oldu. Zaten bakanlığımız 2006-2007 eğitim-öğretim döneminde uygulanması amacıyla bu tür bir karar almış ve bunu da bizlere göndermişti. Biz de bunu nasıl hayata geçirebiliriz diyerek bir çalışma başlattık ve sonunda uygulamada ilk adımı da atmış olduk. İlk öğrencimiz Mert Alp isimli bir engelli çocuktur. İlçemizdeki Fatih Sultan İlköğretim Okulu öğretmenlerinden Mansur Aksöz görevlendirildi. İki saat sabah ve bir saatte akşam olmak üzere günde 3 saat öğrenim verilecektir. Amacımız yapmaya başladığımız araştırmaların sonunda böyle okuma ihtiyacı duyan gençlerimizi yine topluma kazandırma adına evde eğitim projesi içerisine dahil ederek çalışmalarımızı yaygınlaştırmaktır.” diye konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.