[9 Ocak] Yanliş Ameliyat Sonucu Sakat Kaldi Şimdi Binlerce Engelliye Umut Oluyor

Kategori : Genel |

ÇORUM (CİHAN) – On yaşında geçirdiği yanlış ameliyat sonucu tekerlikli sandalyeye mahkum olan Kemal Demirel, hayattan kopmayarak yaptığı çalışmalarla binlerce engelliye umut oluyor. Kurduğu dernek vasıtasıyla ülke genelinde 15 bin tekerlekli sandalye dağıtımına vesile olan Demirel, bunun yanında sosyal tesis, iş imkanı, gıda, ameliyat ve burs gibi yardımlarla hem engellileri hem de ailelerinin yüzünü güldürüyor.1993 yılında Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği’ni (BEDD) kuran bedensel engelli Kemal Demirel’in (47) hayat hikayesi bir hayli ilginç. 10 yaşında geçirdiği yanlış ameliyat sonucu felç olan ve 11 sene hastanede yatan Demirel, 1981 yılında hastaneden çıktıktan sonra zor bir hayatla karşılaşmış


 . Hastanede yattığı sürede ailesini kaybeden Demirel, hayata atıldıktan sonra okuma yazmayı öğrenerek kendisi gibi engelli olanlar için yeni projeler üretmeye başlamış. Bu amaçla Demirel’in öncülüğünde kurulan BEDD, 14 yıldır hayırseverlerden aldığı destekle çocuk parkları, rehabilitasyon merkezi, sosyal tesisler, spor tesisleri, eğitim kursları, gıda, ameliyat ve burs yardımları yapıyor. Muhtaç olmadan hizmet üretimi amacıyla ticarete giren dernek, kurduğu şirket ile “Deni” markasını oluşturarak engellilerin ürettiği el ürünleri pazarlıyor.
 Engelliler yararına olan çalışmaları nedeniyle çok sayıda devlet ödülüne layık görülen Kemal Demirel, merkezi çalışmalarla engellilere yeterli hizmetlerin götürülemeyeceği düşüncesiyle son 7 yıldır tüm ülkeyi gezerek valilik, kaymakamlık ve belediye başkanları koordinatörlüğünde hayırsever kurumların bağışları ile yardım dağıtıyor. Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği ekibi ile bugüne kadar 75 il ve yüzlerce ilçede yardım dağıtım programlarını gerçekleştirmenin mutluluğunun yaşadığını anlatan Demirel, çeşitli yardımların yanı sıra 15 bin tekerlekli sandalyenin dağıtımına vesile olduklarını söyledi. Türkiye çapında 8 milyon engelli olduğunu tahmin ettiklerini dile getiren Kemal Demirel, bunlardan 250 bininin tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olduğunun düşünüldüğünde dağıtımların yeterli olmadığını ve mutlaka devlet desteğinin şart olduğunu vurguladı.

 ÇORUM’DA 52 ENGELLİ TEKERLEKLİ SANDALYE İLE SEVİNDİ

 Aşevi’nde düzenlenen ve Çorum Valisi Hüseyin Poroy ile protokol üyelerinin katıldığı törende engelli vatandaşlara sandalye dağıtımı yapıldı. Törende açılış konuşması yapan Demirel, kendisi gibi engelli olan vatandaşlara hayattan ümitlerini kesmemeleri konusunda telkinlerde bulundu. Daha sonra konuşmaların ardından tekerlekli sandalyelerin 30’u Çorum merkez ve köylerinde yaşayan engellilere, 14’ü Alaca’ya, 2’si Boğazkale’ye ve 6’sı Sungurlu’ya gönderildi.
 İllerden gelen talepler doğrultusunda belirlenen engelli kişilere yardım götürdüklerini açıklayan Kemal Demirel, hiçbir engelli kalmayana dek çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti. Demirel, “Bize imkan verilmesi halinde sağlıklı insanlardan daha başarılı olacağımıza inanıyorum” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.