Abd’de 54 Milyon Kişi, Yani Nüfusun Yüzde 19’u Engelli

Kategori : Genel |

ABD’de 54 milyondan fazla kişinin engelli olduğu, engellilerin toplam nüfusa oranının yüzde 19 olduğu açıklandı.
     ABD Nüfus Sayım Bürosu’nun yaptığı açıklamada, son rakamların 2005 verilerine dayandığı, buna göre, 2002 nüfus sayımında 51,2 milyon (yüzde 18) olan engelli sayısında artış olduğu belirtildi.
     Son nüfus sayımına göre, 21 ila 64 yaş arasındaki sağlam vatandaşların istihdam oranı yüzde 84 iken, aynı yaş aralığındaki engellilerin istihdam oranı yüzde 46’da kaldı.
     Nüfus sayımının diğer bulguları ise şöyle sıralandı:
     – 15 yaş ve daha yaşlı kişilerin yüzde 7,8’i normal bir konuşmayı duymakta zorluk çekerken, bunlardan 1 milyonu tamamen işitme engelli.
     – 15 yaş ve daha yaşlı kişilerin yüzde 1’i, yani 3,3 milyon kişi tekerlekli sandalye ya da benzer aletler kullanıyor.
     
     
     – 15 yaş ve daha yaşlı kişilerden yaklaşık 7,8 milyonu kelime ve harfleri kullanmakta güçlük çekerken, bunlardan 1,8 milyonu tamamen görme engelli.
     – 16 milyondan fazla kişinin bilişsel, zihinsel veya duygusal fonksiyon bozukluğu var.
     – Ağır biçimde engelli olan kişiler ortalama ayda 1,458 dolar kazanırken, sağlam kişiler ortalama 2,539 dolar kazanıyor.
     – 6 ila 14 yaş arasındaki çocukların 4,7 milyonu ya da yüzde 13’ü engelli ve çoğu okul ödevlerini yapmakta zorluk çekiyor.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.