Alanya’da Engelli Vatandaşlara Bakan Yakinlarina Aylik 434 Ytl Maaş Ödeniyor

Kategori : Genel |

ANTALYA  / ALANYA (CİHAN) – Antalya’nın Alanya ilçesinde zihinsel ve bedensel engellilere bakan ailelere asgari ücretten maaş ödeniyor. İlçede engelli 140 kişiye bakan yakınların eline aylık 434 YTL geçtiği, şu anda 50`nin üzerinde aynı konuyla ilgili başvuru olduğu belirtildi.
 Sosyal Hizmetler Alanya İlçe Müdürü Çetin Geyik, evlerde bulunan ve yakınları tarafından bakımları yapılan zihinsel ve bedensel engelli kişiler için hükümetin hayata geçirdiği uygulamanın tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. Uygulamaya vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini belirten Geyik, 2007 Kasım’da başlatılan uygulamayla şu anda ilçe merkezi, köyler ve beldelerde bulunan 140 zihinsel ve bedensel engelli vatandaşa bakıldığı bilgisini verdi.

 
 Engelli vatandaşların bakımını üstlenenlere asgari ücret tutarında aylık maaş verildiğini anlatan Geyik, “Bu konuyla ilgili olarak birimimize çok sayıda başvuru oluyor. Zihinsel ve bedensel engelli vatandaşlarımıza bakmak isteyenler önce araştırılıyor. Engelli insanlarımıza bakacak olan kişiler, idari ve sağlık heyeti tarafından inceleniyor. Engelli insanlarımıza bakıp bakamayacakları detaylı olarak araştırılıyor. Bakması için herhangi bir sorun yoksa başvuran kişinin dosyası valilik makamına gönderiliyor. Valilik onayladıktan sonra o kişi engelli vatandaşımıza bakmak ile yükümlü hale geliyor. Bu şekilde evde bakım sistemi kapsamında bakıma muhtaç kişinin yakınına maaş bağlanıyor.” dedi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.