Alanya’ya Yapilacak ‘Engelli Köyü’ 2013 Yilinda Hizmete Girecek

Kategori : Genel |

ANTALYA  / ALANYA (CİHAN) – Polonya, İsveç, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti ortaklığında Antalya’nın Alanya ilçesine bağlı Mahmutlar beldesine yapılacak ‘Engelli Köyü’ 2013 yılında hizmete girecek. Avrupa Birliği (AB) fonlarıyla yapılacak projede, Mahmutlar beldesinde hazineye ait arsanın tahsis edilmesi kararlaşırıldı.
    Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan başkanlığında Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’dan temsilcilerin katılımıyla Alanya Belediyesi’nde toplantı yapıldı.
    Toplantının açılış konuşmasını yapan Kaymakam Hulusi Doğan, projenin alt yapısını Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik’le beraber yürüttüklerini söyledi. Polonya Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Pawel Wypych, Polonya için çok önemli olan ‘Engelli Köyü’ projesinin, Alanya’ya kurulacak olmasının sevincini yaşadıklarını söyledi.     Türkiye’nin henüz AB üyesi olmamasına rağmen ekonomi, eğitim ve diğer konularda çok iyi çalışmalar yaptığına dikkat çeken Wypych, “Engellilere yönelik yapılan proje Alanya’nın turizm potansiyeli adına çok önemli. Polonya’ya döndüğümde Alanya’yı anlatacağım.” dedi.
    Proje Direktörü Polonyalı Maciej Przywiecki, Engelli Köyü’nün 3 bölümden oluşacağını belirtti. Rehabilitasyon, entegrasyon ve kongre bölümlerinden oluşacak köyün bütün bölümlerinin aynı merkezde olacağını ifade eden Przywiecki, burada eğitim adına geniş çaplı araştırmaların yapılacağını söyledi. Konuşmalardan sonra Engelli köyü’yle ilgili çizilen proje üç boyutlu olarak katılımcılara gösterildi.
    Alanya ve Mahmutlar beldesinde yine aynı ülkelerle birlikte ‘Engelsiz Alanya, engelsiz Mahmutlar’ projesi gerçekleştirilecek. Bu projeyle Alanya’yı ziyaret edecek yerli ve yabancı engellilerin yardıma ihtiyaç duymadan aktif hayatın içinde yaşayabilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında otel, sokak, trafik lambası, resmi ve özel bina girişleri, plaj, ulaşım, restoran, mağaza, market gibi tüm yaşam alanları engelliler için düzenlenecek. Böylece engelliler, kimseye muhtaç olmadan tatil geçirebilecekler.
 
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir