Aliağa Belediyesi Engelliler İçin Yaz Kampi Açti

Kategori : Genel |

İZMİR / ALİAĞA (CİHAN) – Aliağa Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü, ilçedeki engelli vatandaşlar için yaz kampı düzenledi. Bir sivil toplum örgütü olan Alternative Camp organizasyonuyla Yeni Şakran beldesindeki Afacan Motel’de açılacak kamp için uzun süredir çalışan müdürlük, bu sayede Aliağa’daki engellilerin envanterini de çıkardı.
 Projenin ailelere ilk sunumu, engelliler ve ailelerinin katılımıyla Aliağa Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. Engelliler için spor, eğitim, tatil ve entegrasyonu amaçlayan kamp, 28 Mayıs ile 1 Eylül 2008 arasında olacak. Bu sürede engelli vatandaşlar, 13 ile 20’şer kişilik gruplar halinde bir hafta ailelerinden ayrı tatil yapma fırsatı bulacak. Kamp süresince her gruba yedi kişi olmak üzere toplam 90 gönüllü hizmet edecek. Fizik, zihin, görme ve duyma engel gruplarına göre ayrılan vatandaşlar, kampa alınmadan önce sağlık kontrolünden geçirilecek.

Kamp süresince sosyolog, psikolog ve bir sağlık ekibi de yanlarında olacak.13 ile 40 yaş arasındakilerin alınacağı kampta engelliler, tamamen kendileri için tasarlanmış bir motelde kalacak. İlk etapta 231 engelli yaz kampından faydalanacak. Proje ilerleyen yıllarda da devam ederek bütün engellilerin faydalanması temin edilecek. Bütün masraflar ise Aliağa Belediyesi tarafından karşılanacak.
 Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya, “Belediye olarak her projemizin içinde engellilerimiz de var. Biz onlara engelsiz bir hayat sunmak istiyoruz. Bu proje de hayata sımsıkı tutunmalarını sağlayacak.” dedi. Engelli rehabilitasyon merkezinin de yakında açılacağını belirten Başka Kaya, engelli taşıma aracının hizmetine sunulduğunu söyledi.
 Tamamen gönüllülük esasına göre hizmet veren alternatif kamp için Aliağa’daki engellilerin evlerine gidilerek birebir görüşmeler yapıldı. Bu şekilde ilçenin engelli profilinin de çıkarıldığını ifade eden Belediye Başkan Yardımcısı ve Halkla İlişkiler Müdürü Aysun Laçinel Bölat, “Ev ev dolaşarak projeyi anlattık. Ailelerinden çocuklarını ya da yakınlarını bu kampa göndermelerini istedik. Hemen hepsi olumlu baktı ve kayıt yaptırdı.” şeklinde konuştu.
Projenin devam ettiğinin altını çizen Başkan Yardımcısı Bölat, ilerleyen dönemlerde Aliağa genelinde bulunan bütün engelli vatandaşlar ve ailelerini de bire bir dahil edileceğini sözlerine ekledi.


 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.