Almanya Tedavi Sonucunda 19 Yaşinda Yürümeye

Kategori : Genel |

Doğumunda beynine yeterli derecede oksijen gitmediği için bugüne kadar tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren ve Almanya’nın Hamburg kentinde ortopedi uzmanı Heinz Biller’in taktığı protez sayesinde yürümeye başlayan Melike Akar (19), Türkiye’ye döndü.
         Hamburg’da 9 ay süren tedavinin ardından annesi Ayten Akar ile İstanbul’a giden Melike Akar, bir yandan sevindiğini, diğer yandan Hamburg’da edindiği dostlarından ayrıldığı için büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Genç kız, “Hamburg’a yine gelmek isterim. 9 ay içinde çok güzel dostluklar kurdum. Almanca öğrendim. Ancak şu an hayatımda en önemli olan şey sağlığım ve tümüyle tekerlekli sandalyeden kurtulmam” dedi.
         Hamburg El Ele Derneğinin girişimiyle tedavi görebilen Akar, Türkiye’de eğitimini bir an önce tamamlamak istediğini söyledi.
         Melike’ye tedavi uygulayan Ortopedi Tekniği ve Sağlık Merkezinin sahibi Heinz Biller, yaklaşık 1065 saatlik bir tedavi uygulandığını ve kısa zamanda Melike’nin çok iyi bir gelişme gösterdiğini ifade etti.
         Ortopedi uzmanı Biller, “Melike’nin Türkiye’de de her gün bedensel hareketlere devam etmesi gerekiyor. Sadece tedavi değil, Melike’nin yaşama olan bağlılığı ve azmi onun tedavisini daha da kolaylaştırdı. Hamburg’da ona her zaman kapımız açık. Genelde Türk aileleri çocuklarının engelli olmasından dolayı üzüntü duyuyor ya da bunu saklıyor. Buna hiç gerek yok. Tedaviye açık olmak gerekir” diye konuştu.
         Melike ve annesi Ayten Akar’ı havaalanında Hamburg El Ele Derneği Başkanı Diyap Gökduman, derneğin saymanı Ali Akdemir ile bazı vatandaşlar uğurladı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.