Amacım Türkiye’yi Karalamak Değil

Kategori : Genel |

York Düşesi Ferguson yetimhanede çektiği görüntülerde amacının Türkiye’yi karalamak olmadığını söyledi. Bakan Çubukçu’nun tepkisine ise ‘Düşes, siyasi bir kişilik değil’ diye cevap verildi. İngiltere’de yayımlanan Daily Telegraph gazetesi York Düşesi Sarah Ferguson’ın Türkiye’deki yetimhane kavgasının ortasında kaldığını yazdı. Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun tepkisine, Düşesin sözcüsü “Düşes, siyasi bir kişi değil” dedi.
Gazete, Düşesin devlete ait yetimhaneyle ilgili araştırmaya dayalı bir haber yaparak Türkiye’nin imajını karalamaya çalışmakla suçlandığını bildirdi. Düşesin Türkiye’deki çekimlere 18 yaşındaki kızı Prenses Eugenie ve bir TV ekibiyle birlikte gittiğine dikkat çekilen haberde, amaçlarının terk edilmiş çocukların bulunduğu devlete ait yetimhanedeki koşulları araştırmak olduğu savunuldu.


Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet bakanı Nimet Çubukçu’nun konuyla ilgili görüşlerine de yer verilen habere göre, Düşesin sözcüsü Kate Waddington, “York Düşesi siyasi bir kişi değil. Bu nedenle de siyasi bir amacı yok. Bu yapılanların tümü sadece çocukların iyiliği içindir” şeklinde savunma yaptı.

İSTANBUL’DA OLMAMALIYDI

Prenses Eugenie’nin, 60 çocuğun kaldığı bir yetimhaneden gözyaşları içinde ayrıldığı ve “Bu görüntüler beni çok kızdırdı, böylesine kozmopolitan ve turistik cazibe merkezi olan bir kentin bütün görkemi içinde böyle yerlerin de bulunduğuna inanmak çok güç. Gözlerim açıldı” dediği bildirildi.

Sözcü, İngiliz hükümetinin Türkiye’nin AB üyeliğine destek verdiği bir noktada yapılanın kamu çıkarına olduğunu savunurken, Türkiye’nin üyeliğine verilen desteğin de Türkiye’nin insan ve çocuk hakları karnesini düzeltmesi şartına bağlı bulunduğunu öne sürdü.


Bana bile saldırdılar tedbir almak şart

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Saray’da kalan çocukların ileri derecede zihinsel engelli olduklarına dikkat çekerek, “Bu çocuklar kendilerine bile zarar veriyorlar. Kendilerine zarar vermelerini önlemek için bazı tedbirler almak zorundasınız. Dünyanın her tarafında bu böyledir. Saray ve Yolava’daki yurtları ziyaret ederken, bana bile saldırdı bu çocuklar” dedi. Çubukçu, Sarah Ferguson’un gizli çekimlerinden 15 gündür haberdar olduklarını, gizli çekim olduğu için İngiltere’de bu görüntülerin yayınlanmasına izin vermediklerini söyledi. Çubukçu “Ancak Türk basınından bu görüntüler yayınlandığı için İngiliz televizyonu da bu görüntüleri alarak yayınlayacak” dedi

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.