Arkadaşi İçin Hazirladiklari Proje, Görme Engelilere Umut Oldu

Kategori : Genel |

ESKİŞEHİR (ZAMAN) – 17.06.2008 – Eskişehir’de, görme engelli arkadaşının yaşamını kolaylaştırmak için yola çıkan iki öğrenci,  örnek bir projeye imza attı. Duyarlı öğrenciler, görme özürlülerin bağımsız bir şekilde yaşamalarına yardımcı olmak ve arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere  ‘Kılavuz köpekler’ projesi geliştirdi. Tepebaşı Belediyesi ve Devlet Planlama Teşkilatı’dan (DTP) destek alan öğrenciler, proje ile bir köpeği eğitmeyi başardı. Öğrencilerin projesi sayesinde, artık görme engeliler için  ‘kılavuz köpekler” yetiştirilecek.
 Eskişehir Prof. Dr. Orhan Oğuz Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisi Eren Uçar ( 17 ) ve Osmangazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğrencisi Bahar Yıldırım (21), görme engelli okul arkadaşları Sedat Sasa’nın yaşamını kolaylaştırmak için bir proje hazırladı. Görme engelliler için sokak köpeklerinin eğitilerek kılavuz görevini sağlayacak olan ” Kılavuz köpekler” adlı proje, Tepebaşı belediyesi tarafından ilgi gördü.

Proje çerçevesinde, belediye ye ait, 110 köpeğin bakıldığı Doğal Yaşam Merkezi’nde ” Keş” adlı bir sokak köpeğine eğitim verildi. Görme engelli Sedat Sasa’ya okula gitmesinde, gezi sırasında yardımcı olacak ” Keş’e” 4 ay süreyle verilen uygulamalı eğitim başarıyla sonuçlandı. Doktorlar, veteriner hekimler, görme engelli rehber köpek eğitmenleri, arama kurtarma köpeği eğiticilerinin yanı sıra Kızılay, Görsem ve Hayvanları Koruma Derneği nezaretinde uygulanan proje, tam not aldı.Proje, ardından gönderildiği Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından da beğenilerek onaylandı. Proje ile artık görme engeliler için eğitime uyumlu  ” Kılavuz köpekler” yetiştirilecek. 4 aylık bir eğitim süresince sokak köpeklerine kimlik kazandırılarak görme engellilere rehber olmaları konusunda görevler yüklenecek. Sonra bu hünerli köpekler, talepleri doğrultusunda görme engellilere kılavuz olması için tahsis edilecek. Ayrıca, sokak köpeklerinin toplum hayatına olumlu olabilecek etkisi araştırılacak. Kuduz vakalarının riskliliği ve köpeklerin depremlerdeki yararları konularında da bilgilendirme çalışmaları yapılacak. Böylelikle, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan proje, görme engeliler için bir umut olacak.
 Projenin Kahramanlarından Eren Uçar, amaçlarının görme engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak olduğunu söyledi. Uçar, “Hayatta en güzel şeylerden birisi insanlara faydalı olabilmek. Eğer görme engellilere bir faydamız olursa mutlu olacağız.” dedi.
 Projenin diğer kahramanı Bahar Yıldırım da, çalışmanın.” Görme engeliler için ne yapabiliriz” sorusu ile ortaya çıktığını dile getirdi. Yıldırım, “Görme engellilerin sahip çıkılması gerektiğine inanıyoruz. İnsanlar her zaman onlara yardımcı olamayabilir. Bu bağlamda bu projeyi hazırladık.” ifadesini kullandı.
 İki aydır uygulamalı eğitim yaptığını işaret eden görme engelli Sedat Sasa, Keş’in kendisine iyi kılavuzluk yaptığını ifade etti. İlk günlerde bir hayli korktuğunu ancak şimdi rahat olduğunu dikkat çeken Sasa, “Proje işime yaradı.  Hayatım artık daha kolaylaşacak. Kimseye muhtaç olmadan her yere gidebileceğim. Yolda önüme engel çıkarsa kılavuz köpeğimle beraber aşacağız.” diye konuştu.
 Tepebaşı Belediyesi Doğal Yaşam Merkezi Yöneticisi Veteriner Hekim Cafer Yıldırım ise projenin olumlu sonuç verdiğini vurguladı.  Görme engeliler için de bir kılavuzun olacağınının altını çizen Yıldırım, “Rehber köpeklerin de çeşitli sınıfları var. Kimisi markete götürüyor, kimisi sokakta engellerin aşılmasını sağlıyor. Köpekler, eğitim verilmesi sonucu güzel işler yapabiliyor.” açıklamasını yaptı.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.