Avivasa’dan Görme Engelli Öğrencilere Destek

Kategori : Genel |

İSTANBUL (A.A) – 16.12.2008 – AvivaSA’nın, 2006 yılından bu yana görme engelliler için hizmet veren, e-kütüphane ve eğitim laboratuvarına sahip olan Boğaziçi Üniversitesi bünyesindeki Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarına (GETEM) destek verdiği bildirildi. AvivaSA’dan yapılan açıklamada, firmanın kurduğu internet sitesine giren 200’ün üzerindeki AvivaSA çalışanının, buradan görme engelli kişilerin okumak istedikleri kitapları seçerek seslendirmesinin ardından GETEM için gerekli teknolojik altyapı çalışmalarına da katkıda bulunduğu belirtildi. AvivaSA’nın, daha fazla görme engelli öğrencinin bilgiye ulaşması için GETEM’e kayıt stüdyosu, kayıt stüdyolarında kullanılmak üzere bilgisayar ve gerekli hassas mikrofon sağladığı kaydedildi.

     
          Açıklamada, bu sayede, sesli kitap üretiminde kalite ve standartların yükseltilerek belirli bir çizgide olmasının yanı sıra daha fazla sayıda sesli kitap ve gazetenin okunmasına da olanak sağlandığına işaret edildi.
     Gönüllülerin, istedikleri zaman kayıt stüdyosuna girerek o günün gazetelerinden, dünya klasiklerine kadar birçok eseri okuyup kayıt altına alarak görme engellilere ses olabildikleri vurgulanan açıklamada, stüdyoda, haftada 40 saat sesli kitap okunması ve her ay en az 2 filmin sesli betimlemesinin yapılmasının planlandığı ifade edildi.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen AvivaSA Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Meral Egemen, görme engelli vatandaşların sorunları konusunda kendilerini sorumlu hissettiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:
     “Görme engelli kişilere çeşitli yöntemlerle destek vererek kendi yakın çevrelerinde ve toplumun diğer kesimlerinde bağımsız hareket edebilmeleri ve toplumda yaşayan diğer bireylerle sağlıklı iletişim kurabilmeleri için uygun ortamlar hazırlamak, onların yarınlarını güvence altına almalarını sağlamak, sosyal-kültürel ve ekonomik destek oluşturmak amacıyla bu projeye başladık. ‘Kelimelere Hayat Veren Sizin Sesiniz Olsun’ sloganı ile yola çıktığımız projede, görme engelli vatandaşlarımız en azından bilgi edinme hakkına yardımcı olmak istedik. Gönüllülerin seslendireceği günlük gazetelerle dünyadaki gelişmelerden haberdar olacaklar, dünyaca ünlü klasik eserlerle, öykülerle, romanlarla da dünyalarını renklendirebilecekler.”

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.