Avrupa Basketbol Şampiyonasi’nin Marşi Kekilli’den

Kategori : Genel |

ADANA (CİHAN) – Adana’da 5-15 Ekim 2009 tarihleri arasında 12 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilecek Avrupa Tekerlekli Basketbol Şampiyonası için Adanalı sanatçı Murat Kekilli tarafından “Haydi Türkiye” isimli bir marş hazırlandı. 
    Marşın tanıtımı organizasyonun ana sponsorlarından Acıbadem Adana Hastanesi Fuayesi’nde yapıldı. Düzenlenen basın toplantısında Adanalı Sanatçı Murat Kekilli, uzun bir süredir sadece yaptığı müzikle gündeme geldiğini ve kitle iletişim araçlarından kaçtığını söyledi. Gittikleri her yerde memleketi Adana ile ilgili belli başlı bir takım olumsuz imajlarla karşılaştığına dikkat çeken Kekilli, şöyle devam etti; 
    “Hayranlarım bana, ‘ya o adliyesi niye öyle’ diye soruyor. Adana, adliyesindeki (kavgalarıyla) tanınıyor. Bu kentin eskiden birinci ligde takımları, tekstili, pamuğu, fabrikaları vardı. Şimdi bunların hiç biri yok. Küçülüyo, gibi görünüyor. Neredeyse umutlarımı kesmek üzereydim. Şimdi bana birileri umut oldu. Son anda bu karamsarlıktan kurtuldum. Bu umudu verenlere çok teşekkür ediyorum. Sadece müzik olarak değil, ruh olarak da ( basketbol milli takımının) yanındayım. Adana’dan takımımızı dünya şampiyonu olarak çıkmasını istiyorum. Burada bir dünya şampiyonu yeşersin.”
    Bedensel Engelliler Basketbol Milli Takımı için yaptığı parça için sabahlara kadar uyumadığını ve bu emeğin onlara helali hoş olmasını dileyen Murat Kekilli, gördüğü samimiyetin uykusuz geçen gecelerine değdiğinin işareti olarak kabul ettiğini ifade etti.  
    Türkiye Engelliler Federasyonu Asbaşkanı Ali Duran Karakaya, ise Adana’nın 5-15 Ekim tarihleri arasında Avrupa’nın en büyük spor organizasyonuna ev sahipliği yapacağını dile getirdi. Kentin daha önce bu alanda deneyime sahip bulunduğunu anlatan Karakaya, son bir ayda gözlemlerinin Adana halkının engelli sporuna sonuna kadar sahip çıktığı yönünde olduğuna dikkat çekti. 
    Kendilerine destek veren şehir halkına 8,5 milyon engelli camiası adına teşekkür ettiğini vurgulayan Karakaya, organizasyonun hazırlanması aşamasında Murat Kekilli’nin yakın ilgisini gördüklerini belirtti. Kekilli’nin, “Ben ne yapabilirim?” diye kendilerini bulduğunu aktaran Karakaya, sanatçının bu duyarlılığından çok memnun kaldıklarını söyledi. Bedensel Engelliler Basketbol Milli Takımı için  ‘Haydi Türkiye Marşını’ besteleme teklifinin Kekilli’den geldiğini hatırlatan Ali Duran Karakaya, bu isteği hiç düşünmeden kabul ettiklerine işaret etti. Karakaya, şunları söyledi;
    “Sanatçımız karar verdikten sonra, sabaha kadar uyumamış. Marşın ilk nağmelerini telefonda bana mırıldandı. Olağanüstü keyif aldık. 15 günlük stüdyo çalışma sürecinde, tüm masrafları kendisi karşıladı. Bizlerin çok fazla bir katkısı olmadı. Bu örnek davranışı gelen misafir ülkelere de anlatacağım. Sonuçta dünyada ilk kez engelli sporlarının bir marşı oldu. Federasyonum adına Murat Kekilli’yi tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu. 
    Acıbadem Adana Hastanesi Direktörü Hüseyin Çelik, ise şampiyonaya katkı sunmaktan gurur duyduklarını kaydetti. Daha sonra Murat Kekilli, Bedensel Engelliler Basketbol Milli Takımı ile birlikte, “Haydi Türkiye Marşı’nı” birlikte söyledi. Programda  İl Gençlik Spor Müdürü Fazlı Bayram Hadi, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Tuncer Akdoğan, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, TSYD Adana Şube Başkanı Nihat Geven de hazır bulundu.
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.