Azmiyle Örnek Oluyor

Kategori : Genel |

Konya’da, 1 yaşındayken  geçirdiği çocuk felci nedeniyle yürüme engelli olan Konya Engelsizler  Spor Kulübü Kurucu Başkanı Mehmet Kaya, yaşamın tüm zorluklarına göğüs  gererek herkes örnek oluyor. Mehmet Kaya (42), yaptığı açıklamada, 1 yaşındayken çocuk  felci geçirdiği için sağ bacağını hiç hissetmediğini, sol bacağını da  tam olarak kullanamadığını bildirdi. Bu zamana kadar koltuk değnekleriyle yaşamını sürdürdüğünü ifade eden  Kaya, ”Öğrenim hayatım boyunca çok zorluk çektim. Ailem her sabah okula  götürür, sıraya oturtur, dersler bitince okuldan alırdı. Onlar gelene  kadar sınıfta yerimden kalkamazdım. Lavaboya dahi gidemezdim. Ancak hiç  yılmadım. Tüm zorluklara göğüs gererek yaşam mücadelesini sürdürdüm”  dedi.
       İnsanların bakışlarının, evde ve sokakta karşılaştığı zorlukların  kendisini yaşam konusunda daha azimli kıldığını kaydeden Kaya, şunları  söyledi:
       ”Okulu bitirdikten sonra teknik ressamlık yapmaya başladım. O dönemde  eşim Ayşe ile tanıştım. Herhangi bir engeli bulunmayan Ayşe’yi  ailesinden istedim ancak engelli olduğum için vermediler. Ayşe’yi  kaçırmak için çöp kamyonu veya ekmek arabası ayarlamam gerekti.  Arkadaşlarımın yardımıyla bir fırının ekmek arabasıyla Ayşe’yi kaçırdım.  Yaklaşık 16 yıldır evliyiz. Çok iyi anlaşıyoruz. Evliliğimizden 10 ve 14  yaşlarında 2 çocuğumuz oldu.”
       Azminin başta ailesi olmak üzere çevresindeki tüm insanlara örnek  olduğunu ifade eden Kaya, azmi sayesinde iş bulma konusunda hiç sıkıntı  çekmediğini, şu anda Konya Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda çalıştığını  bildirdi.
       Kendisine ”engelli” denilmesini istemediğini belirten Kaya, şöyle  konuştu:
       ”Sakat olduğuma önce ben inanmalıyım. Bizim önümüze engel koymasınlar.  Ben günlük hayatımda hiç tekerlekli sandalye kullanmadım, sadece spor  amaçlı kullanıyorum. Tekerlekli sandalye basketbol dalında lisansım var.  Sakatlar adına açılan derneklerde hep görev yapmaya çalıştım. Şimdi  hiçbir beklentisi olmayan sakat arkadaşlarımızı sporla motive etmeye  çalışıyoruz.”

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.