Bakim Ücreti Engelliye Yardim Eli Oldu

Kategori : Genel |

Zonguldak’ta maddi imkansızlıklar nedeniyle engelli çocuklarına bakamayan bin 747 aile, ayda 477 TL evde bakım ücreti sayesinde çocuklarından ayrılmadan bakımlarını üstleniyor. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürlüğünün engelli bireylerin yaşamlarını öncelikle bulunduğu ortamda sağlık, huzur ve güven içinde sürdürmesi yönünde çalışmaları kapsamında verilen evde bakım ücretlerine talep her geçen gün artıyor. Engellilerin biyolojik, fiziksel, psikolojik ve sosyal ihtiyaçları da dikkate alınarak, öncelikle yaşadığı sosyal ve fiziksel çevreden ayrılmaksızın bakımlarının hedeflendiği uygulama kapsamında kentte bin 747 engellinin ailesine yardımda bulunuluyor. Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2006 yılından itibaren bakıma muhtaç ağır engellilere SHÇEK tarafından evde bakım hizmeti verildiğini, ailelerin başvurusunun her geçen gün başvurusunun arttığını söyledi.
     Kentte geçen yıl bin 176 aileye yardım başlatıldığını, şu anda yardım alan aile sayısının bin 747 olduğunu kaydeden Özdemir, şöyle konuştu:
     ”Bakım raporu hazırlanması için bekleyen 620 engellimiz var. Bu ay da 141 engelliye evde bakım onayı verdik. Engellilere gerekli desteği sağlamak sosyal devlet olmanın zorunluluğudur. Ağır engellilere yapılan yardımlarda kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisi olması lazım. Sağlık kurulu raporuyla durumunu belgelendirenler İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvuruyor. Engellilerin ailelerinin yanında bakılması her açıdan yarar sağlamaktadır. Aileler, çocuklarının ihtiyaçlarını daha rahat karşılamakta, aynı zamanda anneler evlatlarından ayrı kalmadan ihtiyaç duydukları şefkati gösterebilmektedir.”
     Vali Yardımcısı Özdemir, ekiplerin evde bakım ücreti alan ailelere yönelik 6 ayda bir periyodik kontrol gerçekleştirdiğini, engellilere desteğin sürdürüleceğini kaydetti.
     Özdemir, engellilere ayda 477 TL evde bakım ücreti ödediklerini sözlerine ekledi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.