Bedensel Engelli Mehmet Yunsur’un Spor Aşki

Kategori : Genel |

Giresun Anadolu  Engelliler Kulübü Sporcusu Mehmet Yunsur, engelli olmasına karşın  yaptığı sporlarla hayata bağlanıyor. 13 yaşında Çorum’da geçirdiği trafik kazası sonrasına sol bacağını  kaybeden ve sağ bacağına da platin takılan Mehmet Yunsur (21) yaklaşık 6  yıldır futbol, basketbol ve yüzme sporları yapıyor. Mehmet Yunsur, dünya üçüncüsü Ampute Futbol Takımı’nın kadrosunda yer  alırken basketbolda da milli takıma çağrılmayı hedefliyor. Giresun’da yapılan bedensel engelliler spor şenliğinde basketbol ve  yüzme müsabakalarına katılan Yunsur, yaptığı açıklamada,  geçirdiği trafik kazasının ardından Doğan Çağlar Ortepedik Engelliler  Ticaret Meslek Lisesi’ne kaydını yaptırdığını, bedensel engelin verdiği  psikolojik sorunla başladığı bu okulda, diğer engelli arkadaşlarıyla  kaynaşarak hayata yeni bir pencere açmayı başardığını anlattı. Okulda Ampute’ye ilgi duyduğunu ve bu sporu yapmaya başladığını dile  getiren Yunsur, şöyle devam etti:       ”Okulda başladığım spor hayatımdan kopmadım ve çok çalışarak Ampute  Milli Takımı’na girmeyi başardım. Antalya’da yapılan Ampute Dünya  Şampiyonası’nda ülkemize üçüncülük getirmeyi başardık. Bundan bütün ülke  halkımız olduğu gibi ailem ve akrabalarım büyük mutluluk ve gurur duydu.  Ampute’nin yanı sıra basketbol ve yüzme sporları da yapıyorum. İlgi  duyduğum tüm branşlarda en üst seviyeye çıkmak istiyorum. Geçen yıl  Antalya’da Bedensel Engelliler Basketbol Genç Milli Takımı’nın  seçmelerine katıldım ama başarılı olamadım. Bu yıl (A) takımının seçmesi  yapılacak. Buna çok iyi hazırlandım. Şimdi en büyük özlemim, Basketbol  Milli Takımı’nda da forma giyerek ülkeme başarılar kazandırmaktır.”
       Yüzme sporunu da sevdiğini ve bölgesel yarışmalarda dereceleri olduğunu  belirten Yunsur, ”Basketbol Milli Takımı’na girmek için elimden gelen  tüm gayreti göstermeye çalışacağım. Türkiye Bedensel Engelliler 2. ligi  takımlarından Ankara Büyük Başkent Spor Kulübü’nden, bir üst lige çıkma  hedefi bulunan Giresun Bedensel Engelliler Spor Kulübü’ne transfer  oldum. Burada iyi hazırlanarak milli takım seçmelerine katılacağım”  diye konuştu.
       Kişinin engelli de olsa hayatının devam ettiğini ifade eden Yunsur,  ”Engelli veya engelsiz diye bir ayrım yapmak istemiyorum. Hayata sıkıca  bağlandıktan sonra engelli veya engelsiz bir kişinin farkı yoktur. Her  şey kafanın içinde bitmektedir. Kaldı ki, sağlam gibi görünen her  insanın da bir engelli adayı olduğu unutulmamalıdır” dedi.
       Hayatının tamamen spor olduğunu ifade eden Yunsur, ”Daha önce Ankara’da  bir marketin muhasebe departmanında işe girmiştim. Kamp ve antrenmanlar  nedeniyle ancak 4 ay çalıştım. Uzun süre izin almak mümkün değildi, ben  sporu tercih ettim. Özellikle son 2 yıldır spor ile yatıp, spor ile  kalkıyorum. Spor, benim yaşam biçimim. Spor yaparak mutlu olabiliyorum.  Ben okulda spor ile tanıştım. Diğer bedensel arkadaşlarım da bu şansı  yaratmalı ve yakalamalı” diye konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.