Beyaz Baston Görme Engelliler Haftasi

Kategori : Genel |

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, özürlülüğün sadece özürlü kişiyi ve ailesini değil, bütün bir toplumu ilgilendiren ve kuşatan bir sorun olduğunu belirterek, ”Bu sorunun etkin bir şekilde çözümü, toplumun tüm kesimlerinin vereceği destek, göstereceği duyarlılık ve farkındalık ile gerçekleşir” dedi.
     Çubukçu, ”7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası” nedeniyle yayınladığı mesajda, beyaz bastonun görme engellilerin bağımsızlaşmasını ve özgürleşmesini simgeleyen en önemli araçlardan biri olduğunu vurguladı.
     Hangi koşullarda olursa olsun özürlülerin daha iyi bir yaşam düzeyine kavuşturulmasının toplumsal bir sorumluluk olduğuna işaret eden Devlet Bakanı Çubukçu, şunları kaydetti:
     ”Özürlülük sadece özürlü kişiyi ve ailesini değil, bütün bir toplumu ilgilendiren ve kuşatan bir sorundur. Bu sorunun etkin bir şekilde çözümü de toplumun tüm kesimlerinin vereceği destek, göstereceği duyarlılık ve farkındalık ile gerçekleşir. Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası bizleri böyle bir farkındalığa ve ‘görme’ye davet etmektedir. Toplumda engelleriyle değil, aksine önlerine çıkan engellerle yaşamak zorunda kalan görme engelli bireylerimiz için yasa ve yönetmelikler kadar zihnindeki önyargıları yıkılmış, beraber yaşama kültürünü oluşturmuş bir toplumsal yapı da gereklidir.
     Görme engelli bireylerimize bağımsız hareket etme yeteneği kazandıran beyaz bastonun bizlere de farklı ve yeni bir görme biçimi ve duyarlılık kazandırması umuduyla, başta görme engelli vatandaşlarımız olmak üzere tüm engel gruplarındaki vatandaşlarımız ve aileleri için engelsiz bir hayat ve aydınlık yarınlar dilerim.”

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.