Bilecikli Engelli Öğrenciler Kendilerine Sahip Çikilmasini Bekliyor

Kategori : Genel |

BİLECİK (CİHAN) – Bilecik’te ağır düzeyde zihinsel engelli çocuklara eğitim veren Eğitim Uygulama Okulu’nun müdürünün tayin edildi ve okulun bilgisayarları başka bir okula gönderilmesi tepki çekti. Sahipsiz kalan öğrencilerin birçoğu okulu bırakırken, Okul Aile Birliği Başkanı Ziya Beşkardeş, böyle giderse hiçbir engelli öğrencinin okula gitmeyeceğini söyledi. Bilecik Eğitim Uygulama Okulu Okul Aile Birliği Başkanı Ziya Beşkardeş, engelli çocukların gerek aileleri, gerek toplum gerekse eğitim sistemindeki aksaklıklar nedeniyle toplum dışında kaldığını, bazen de engelli insanların zincire vurulduğu acı tabloların yaşandığını belirterek bu konuda yetkilileri duyarlı olmaya çağırdı.

 Engelli çocukların topluma kazandırılması için eğitimin çok önemli olduğunu dile getiren Beşkardeş, ailelerin evlerde topluma göstermeden büyüttükleri çocukların aldıkları eğitim sayesinde kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri düzeye geldiklerini vurguladı. Beşkardeş; “2003 yılında açılan Bilecik Eğitim Uygulama Okulu Bilecik’te bulunan ileri düzeydeki 400 civarındaki öğrencinin umudu olmuştu. Ancak, okulumuz geçici ve zemin katta bir binada bulunduğu için birçoğu geri çevrildi. Çünkü okulumuz bir başka okulun zemin katında birkaç odada hizmet veriyor. Son aylarda okulda yaşanan sıkıntılar ise öğrenci sayısını daha da azalttı. Okul müdürü başka bir kuruma tayin edildi ve öğrencilerin en büyük eğlencesi olan ve içinde engelli öğrencilere yönelik, İngiltere’de zihinsel engelliler için özel geliştirilmiş programlar bulunan bilgisayarlar da okuldan alınarak başka bir okula verildi. Bu gelişmelerden sonra öğrenciler okuldan iyice soğudu. Öğrenciler okula gelmez oldu. Geçen yıl 40’a yakın olan öğrenci sayısı bu sene 15’e düştü ve her geçen günde azalıyor. Çünkü sahipsiz kalan öğrenciler okula gelmek istemiyor, aileler göndermekte zorlanıyor” dedi.
Engelli öğrenciler için bu okulu açan Bilecik eski Valisi Ayhan Çevik’e çok teşekkür ettiklerini ve hala şükranla andıklarını belirten Ziya Beşkardeş, “Şimdiki Valimiz Musa Çolak’tan da aynı hassasiyeti bekliyoruz. Valimizden, öğrencilerin daha rahat hareket edeceği, içine iş eğitim merkezi açılabilecek geniş bir okul vermesini, bu okula müstakil müdür atamasını ve öğrencilerin okulda eğlenebilecekleri araç gereçleri istiyoruz. Bazı yetkililer de, engelli öğrencilere karşı önyargıları nedeniyle ’20 – 30 engelli öğrenci için okul mu olurmuş’ anlayışından kurtulmalıdır.” dedi. (CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.