Bir Engeli De Sen Kaldir

Kategori : Genel |

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yürütülen ”Bir engeli de sen  kaldır. Bir engelliyi de sen güldür” kampanyası kapsamında Konya’da, 75  ortopedik engelli öğrenciye tekerlekli sandalye dağıtıldı.
Derneğin Genel Başkan Yardımcısı Cemalettin Lafçı, Adnan Hadiye Sürmegöz  İlköğretim Okulunda düzenlenen programda, Türkiye’de tekerlekli  sandalyesiz engelli öğrenci kalmayacak sloganı ile başlattıkları  kampanyaya büyük destek geldiğini söyledi.
Bu kampanyayı televizyonda gördükleri bir haberin ardından düzenlemeye  karar verdiklerini belirten Lafçı, ”Doğu Anadolu’nun bir köyünde yaşlı  bir kadın, çocuğunu ya da torununu plastik leğenin içinde okula  götürüyordu. Kadın, çocuğun bulunduğu leğeni iple çekerek götürüyordu.  Bu olay kampanyayı düzenlememizde öncü oldu” dedi.
MEB ile yürüttükleri projede toplam 1700 ortopedik engelli öğrenciye  tekerlekli sandalye verileceğini vurgulayan Lafçı, şunları kaydetti:
       ”Konya’da engelli 75 ilköğretim ve lise öğrencisine tekerlekli  sandalyelerini veriyoruz. Bir engeli de hayırseverlerin desteğiyle  kaldırmaya çalışıyoruz. Türkiye’de 1700 sandalyeyi birden temin edecek  firma bulamayınca Almanya’dan almaya karar verdik. Çok özellikli  sandalyeleri normal fiyatının yarısına almayı başardık. Yedek parçaları  da Türkiye’de bulunabiliyor.”
       İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin de engelli öğrencilerin daha iyi  eğitim almaları, ailelerinin sırtındaki yükün biraz olsun hafifletilmesi  amacıyla başlatılan kampanyaya destek verenlere teşekkür etti.
       Konuşmaların ardından sandalyeler öğrencilere teslim edildi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.