Bir Engelli Annesinin İsyani

Kategori : Genel |

Isparta Valisi Ali Haydar Öner, bir engelli annesinin, kendilerinden sürekli rapor istenmesinden rahatsız olduklarını belirterek, ”Gerekirse Bakanlığa çıkacağım” sözüne tepki göstererek, ”Tehdit yok, üslubumuza dikkat edelim. ‘Bakanlığa çıkacağım’ derseniz, biz de size ‘buyurun çıkın’ deriz” dedi. Isparta Valiliği, Tüketici Hakem Heyeti ve engelli dernekleri ile yapılan protokol uyarınca, engelli tüketicinin sorunu ayağına götürülecek hizmetle çözülecek. ”Engelleri Kaldıralım Projesi” protokolünün imzalanması dolayısıyla Isparta Valiliğinde tören düzenlendi. Törene, Vali Öner’in yanı sıra Sağlık İl Müdürü Süleyman Önal, Milli Eğitim Müdürü Tacettin Yılmaz, Sosyal Hizmetler Müdürü Mahmut Altunay ile engelli derneklerinin temsilcileri katıldı.
     Törende, Yalvaç ilçesinde ikamet eden Gülgün Özyiğit, Vali Öner’e, kas hastası oğlu Çağlar Özyiğit’in tedavisi için her seferinde rapor alınması zorunluluğundan yakındı.
     Özyiğit, ”Oğlum kas hastası. Sürekli tedavi görmesi gerekiyor. İbarede ‘sürekli’ yazmasına rağmen, bizden her seferinde hem Rehberlik Araştırma Merkezi hem de hastane rapor istiyor. Çok zorluk çıkarıyorlar. Bu konuda iyileştirme yapılmasını istiyoruz. Gerekirse Bakanlığa bile çıkacağım” diye konuştu.
     Vali Öner, Gülgün Özyiğit’in sözlerine tepki göstererek, şunları söyledi:
     ”Siz söyler söylemez ben gerekli müdürümüze talimatı veriyorum. ‘Gereğini yapın, işlerini kolaylaştırın’ diyordum. Ama siz Bakanlığa çıkacağınızı söylüyorsunuz. Tehdit yok, üslubumuza dikkat edelim. ‘Bakanlığa çıkacağız’ derseniz, biz de size ‘Buyurun çıkın’ deriz. Gerekli duyarlılığı göstereceğimizi söyledik. Ama Bakanlık, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı derseniz, o halde ‘Buyurun oraya’ deriz. Tehdit de kabul etmeyiz. Biz zaten görevimizi yapmazsak o halde başvuru sizin hakkınız. Ama bizi tehdit ederek, bu tür söylemlerde bulunarak, sıkıntı yaratmayın. ‘Siz gereğini yapmazsanız Bakanlığa giderim’ şeklindeki ifadeler hiç sevmediğim ifadelerdir. Çünkü ben sorumluluklarını bilen biriyim. Aba altından sopa göstermek şeklindeki söylemler fevkalade yanlış ifadelerdir. Eğer bunu söylerseniz ben yokum. Oradan zaten bana geri gelecektir. Kamu hizmetlisiyim, ama tehditle de iş yapan biri değilim.”
     Öner daha sonra, ailenin rapor sorununun çözümü için Milli Eğitim ve Sağlık Müdürlüğü yetkililerine talimat verdi.
    
     -TÜRKİYE’DE BİR İLK-
    
     Isparta Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü bünyesindeki İl Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, ”Engelleri Kaldıralım Projesi” ile engelli tüketicilerin satıcı ve pazarlamacılarla yaşadıkları uyuşmazlıkların çözümünü amaçlayan uygulama başlattı.
     Proje hakkında bilgi veren Vali Öner, proje ile hak arayışında etkin bir çalışmanın başlatıldığını bildirdi.
     Isparta Valisi Öner, sözlerine şöyle devam etti:
     ”Günümüzde tüketici hakları hukuki yaptırımlara bağlanmıştır. Eskiden bir elektrik kesilir, bu kesintiye bağlı olarak elektrikli ürünler bozulurdu. Kamunun ya da özel teşebbüsün sunduğu bir hizmette ayıplılık, kusurluluk durumunda müşteri memnuniyetsizliği yaşanırdı. Ancak, müşteri bunu sinesine çekerdi. Pek çok iş yerinde ‘satılan mal geri alınmaz’ yazardı. Şimdi bu dönemler geride kaldı. Ayıplı mal geri alınıyor. Satıcı ile alıcı arasında anlaşmazlık varsa Tüketici Hakem Heyetine başvurularak, müşterinin aldığı maldan memnuniyeti sağlanıyor.”
     Engellilerin hak aramalarında karşı karşıya kaldıkları fiziki güçlüklerini en aza indirmek amacıyla aktif görev anlayışı içerisinde bir uygulamayı hayata geçirdiklerini kaydeden Öner ”Engellilerin bir telefonla başvurmaları üzerine Tüketici Hakem Heyeti, engellilerin haklarını korumak üzere harekete geçiyor. Onların ilave bir çabaya girişmesine gerek kalmadan sorun çözümleniyor. Isparta’da bu anlayışın protokole bağlanacak seviyeye getirilmesi beni memnu etti” diye konuştu.
     Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Halil Kızılşimşek ise uygulamanın Türkiye’de ilk defa Isparta’da uygulandığını açıkladı.
     Konuşmaların ve protokolün imzalanmasının ardından Vali Ali Haydar Öner, engellilerin sorunlarını dinledi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.