Bir Günlüğüne Askere Gidecek Olan Engelliler İçin Kina Gecesi Düzenlendi

Kategori : Genel |

İSTANBUL (CİHAN) – Eminönü Belediyesi ile Özel Eğitime Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği (ERAM), sembolik olarak bir günlüğüne askere gidecek olan engelli çoçuklar için kına gecesi düzenlendi. Ellerine kına yakılan engelli çoçuklardan bazılarının duygulanarak ağladıkları görüldü.
 Eminönü Belediyesi ile ERAM, Eminönü Belediyesi Cankurtaran Sosyal Tesileri’nde sembolik olarak bir günlüğüne asker olacak 32 engelli için kına gecesi düzenledi. Ellerine kına yakılan engellilere Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er tarafından birer de küçük altın takıldı.
 “En büyük asker bizim asker, Şehitler ölmez vatan bölünmez” şeklinde slogan atan engelli gençlerden bazılarının duygulanarak ağladıkları görüldü. Sanatçı Adnan Şenses’in şarkılarıyla coşan engelli gençler, Adnan Şenses ve Nevzat Er’le birlikte göbek attı.

Ellerindeki Türk Bayrakları’nı sallayan engelliler, asker selamı vererek doyasıya eğlendi.
 Duygularını dile getiren Cengiz Ada isimli engelli, çok mutlu olduğunu ve askerlik yapacağı için gururlu olduğunu ifade etti. Cengiz Ada’nın babası Engin Ada da geceyi düzenleyenlere teşekkür ederek, bir günlüğüne bile olsa oğlunun askere gidecek olmasından çok mutlu olduğunu dile getirdi. Cengiz Ada’nın program boyunca duygulanarak ağladığı gözlendi.
 Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, askerliğin Türk kültüründe çok önemli bir yeri bulunduğunu hatırlatarak, engelliler için düzenlenen kına gecesinin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirtti. Gelin olan kıza, kurbanlık koça ve askere giden gençlere kına yakıldığını söyleyen Er, bu gecede gerçek delikanlılara kına yakacaklarını ifade etti.
 Sanatçı Adnan Şenses de, engelli gençler için düzenlenen geceye katılmaktan mutluluk duyduğunu aktararak onları “asker arkadaşlarım” diyerek tanımladı. Şenses, bir engelli gençle bisrlikte tekmil ve asker selamı verdi. Şenses, bir soru üzerine askere gitmemek için yurtdışında yaşayan ünlüleri de kınadığını kaydetti.
 ERAM Başkanı Mehmet Ali Özalıcı ise, engelli gençlerin askere gitmek için duydukları heyecanı dile getirerek sağlıklı olduğu halde çürük raporu alarak askere gitmeyenlere söyleyecek söz bulamadığını belirtti.
 Engelli çoçukların yakınları da gecede çocukarıyla bisrlikte doyasıya eylendi. 32 engelli, 15 Mayıs 2008 günü Hasdal Garnizon Komutanlığı’nda bin günlüğüne sembolik olarak askerlik yapacak.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.