Bitlis’te Tüm Engeliler Spor Eğitim Merkezi Kuruldu

Kategori : Genel |

 Bitlis’te tüm engellilerin yararlanabileceği Spor Eğitim Merkezi kuruldu.
         Bitlis Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Güven, konu ile ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, engellilerin toplumumuzun bir parçası olduğunu ve onlara büyük önem verdiklerini söyledi.
         Merkeze gelen engellilerin motive edileceğini ve sportif faaliyetlere katılanların sıkıntılarından kurtularak, daha da mutlu olacağını ifade eden Güven, şöyle konuştu:
         ”Kentteki engellilerimiz için ciddi adımlar attık. Eski Toprak Su İşleri binasının dizaynını yaparak burayı Tüm Engelliler Spor Eğitim Merkezi’ne dönüştürdük. Binanın tahsisi yapıldı. Bitlis merkez ve Mutki’de yaşayan işitme engellilerimizden, 2. ligden başlamak üzere futbol takımı kurduk. Federasyon bu konuda bize ayrıcalık tanıdı ve bu takımımız ikinci ligde mücadele edecek. Sporcularımızı antrenör Murat Öztürk çalıştırıyor. Artık engelliler için de bir futbol takımımız var. Ayrıca Türkiye Güreş Şampiyonası’na katılan bedensel engelli Özkan Haspolat, Türkiye 4.’sü oldu. Merkeze gelen engelliler motive edilecek. Sportif faaliyetlere katılanlar sıkıntılarından kurtularak, daha da mutlu olacak.”
         Görme engellileri içinde çeşitli spor branşlarını açmaya çalıştıklarını kaydeden Güven, bu faaliyetler için Ankara’da yaptıkları görüşmelerle ödenek aktardıklarını söyledi.
         Her zaman engellilerin yanında olduklarını ve bunları sportif faaliyetlere kazandırmak istediklerini dile getiren Güven, merkezde satranç, golbol, masa tenisi ve engellilerin yapabileceği diğer spor branşlarını da açacaklarını kaydetti.
         Bitlis’te kış mevsiminin uzun sürmesinden dolayı engellilerin dışarı çıkamadığını belirten Güven, şöyle devam etti:
         ”Engellilerimizi merkeze götürüp, getirmek için araç sıkıntı yaşanıyordu. Bu konuyu İl Özel İdaresi ile görüştüm. Bunun için bir araç tahsisi edilecek. Engelli çocuklarımız evlerinden günün belirli saatlerinde alınacak ve faaliyet yaptıktan sonra evlerine bırakılacak. Bunların lisanlarını çıkaracağız. Engellilerimizi spora kazandırmak istiyoruz. Bitlis’te kış mevsimi uzun sürmesinden dolayı bu vatandaşlarımız dışarı çıkamıyor. Bu faaliyetlere katılanlar motive olacak. Her zaman onların yanındayız. Valimiz bu konuda bize tam destek veriyor.”
         Engellilerin yapabileceği kursların açılması için, Bitlis İşkur Müdürlüğü ile görüşeceklerini bildiren Güven, merkezi engelliler için, istihdam, sosyal ve sportif faaliyetlerle dolu bir merkez haline getireceklerini ifade etti.
         Güven, ”Bitlis’teki Engelliler Derneği ile işbirliği içinde olduklarını, merkezde engellilerin vatandaşların yapabileceği kursların açılması için çalışmaların devam etiğini söyledi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.