Bunlari Bilmek Hayati Kolaylaştiriyor

Kategori : Genel |

Oniki yaş altı çocuklar ve  engellilerin otobüs firmalarında yüzde 50 indirimli seyahat edebileceği,  alınan biletin 24 saat öncesine kadar gerekçe gösterilmeksizin iptal  edilip paranın geri alınabileceği gibi hakların yaygın olarak  kullanılmadığı belirtildi.  Konya, Karaman ve Aksaray otogarı yetkililerinden  edindiği bilgiye göre, Ulaştırma Bakanlığı’nca 19 Kasım 2006’da  yürürlüğe giren yönetmelik, şirketlere ve yolculara bazı avantajlar  sağlıyor. Şirketlere sağlanan avantajlar, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten  beri firmalarca en iyi şekilde hayata geçirilirken, bu firmaların  otobüsleriyle yolculuk eden vatandaşların büyük bölümü, üzerinden 2 yıl  geçmesine rağmen yönetmeliğin kendilerine sağladığı avantajları bilmiyor  ve bu avantajları firmalardan talep etmiyor.
       Yönetmeliğin sağladığı avantajların kullanılabilmesi için önce bu  avantajların vatandaşlarca bilinmesi gerektiğini belirten Konya Otogar  Müdürlüğü yetkilileri, müdürlük olarak kendilerinin de ellerinden  geldiğince Konya Şehirler Arası Otobüs Terminali’ni kullanan  vatandaşları bu konularda bilgilendirmeye çalıştıklarını vurguladı.
       Yönetmeliğin bilinmesi gereken ilk maddesi, firmaların, 12 yaşın  altındaki çocuklar ve engelli vatandaşlara yüzde 50 indirim sağlaması.  Ancak bu olanaktan yararlanmak isteyenlerin, bilet alınması sırasında  firmalardan bu indirimi talep etmesi gerekiyor.
       Bu indirimi, tüm firmaların sağlaması ise yasal bir zorunluluk. 6-12 yaş  arası çocuklara ve tam teşekküllü hastanelerden engelli raporu almış ya  da resmi engelli kimliği olanlar, talep etmelerine rağmen firmalarca  indirim yapılmazsa, hemen otogar müdürlüklerine başvurabiliyor.
       Böylesi bir durumda otogar müdürlükleri zabıta aracılığıyla söz konusu  firmaya 5 ihtar cezası karşılığı yaklaşık 500 YTL ceza yazıyor. Bu  cezayı firmalara ayrıca, Ulaştırma Bakanlığı görevlileri, bakanlıkça  görevlendirilen elemanlar, trafik polisleri ve jandarma da kesebiliyor.
       Söz konusu yönetmelik ayrıca, 6 yaşından küçük çocukların ek ücret  ödenmeksizin kucakta seyahat edebileceğini, ailesi ayrı koltuk talebinde  bulunması durumunda ise bilet fiyatından yüzde 50 indirim uygulanacağını  hükme bağlıyor.
      
       -24 SAATTEN ÖNCE BİLETİ ŞARTSIZ İPTAL ETTİREBİLİRSİNİZ-
      
       Yolcuların çoğunun haberdar olmadığı haklar, sadece bunlarla sınırlı  değil. Satın alınan bilet, yolculuktan vazgeçilmesi durumunda hiç bir  gerekçe aranmaksızın, hareket saatinden 24 saat öncesine kadar iptal  edilebiliyor.
       Firma, söz konusu yönetmeliğe göre, bilet ücretini hiç bir kesinti  yapmaksızın yolcuya aynen iade etmek zorunda. Otobüsün hareketine 12  saatte kadar olan süre içinde yapılacak bilet iptallerinde ise yolcu,  söz konusu firmadan 6 ay açık bilet tanzim edilmesini talep edebiliyor.
       İlgili yönetmelik ayrıca, şehirler arası yolcu taşıyan firmalara,  Bakanlıkça belirlenen taban fiyatın altına inmemek şartıyla bilet  ücretinde yüzde 30’a yakın indirim yapabilme imkanı tanıyor. Yani aynı  firma, bir kente yolculuk yapan müşteriden, yüzde 30 farkı geçmemek  şartıyla gidişte farklı, dönüşte farklı ücret talep edebiliyor.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.