Bursa Engelsiz Sivil Güçbirliği Platformu’ Tanitildi

Kategori : Genel |

BURSA (CİHAN) – Bursa Belediyeler Birliği, Bursa Zihinsel Özürlüler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Yaptırma ve Koruma Derneği ve Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Derneği’nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri, ‘Bursa Engelsiz Sivil Güçbirliği Platformu Projesi’ düzenlenen toplantı ile katılımcılara tanıtıldı.
 ‘Bursa Engelsiz Sivil Güçbirliği Platformu Projesi’ kapsamında düzenlenen ilk etkinlik olan ‘Sivil Toplum Kuruluşlarının Yerel ve Merkezi Karar Politikalarına Katılımı’ konulu seminer gerçekleşti. Düzenlenen seminere konuşmacı olarak, T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Sermet Başaran, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Zülfikar Akar, Osmangazi Belediye Meclis Üyesi Mustafa Yılmaz ve Proje Koordinatörü Ali Gülbay katıldı.

 
 Seminerin açılış konuşmasını yapan Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, engelli vatandaşların toplumun kanayan yarası olduğunu, engellilerin sorunlarının çözümünün ancak toplumun birlikte hareket etmesi durumunda mümkün olacağının altını çizdi. Altepe, “Merkezi hükümetin de çok önem verdiği bir konu olan engellilerimizin sorunlarını, sosyal belediyecilik anlayışı içerisinde çözmeye çalışıyoruz. Toplumdan soyutlanan, iletişimden uzak büyük bir engelli kesimi var. Bu kişileri tekrar topluma kazandırmak için onlarla iletişim kurmamız şart” şeklinde konuştu. Belediye olarak engellilere önem verdiklerini vurgulayan Altepe, “Göreve geldiğimizden beri engelli vatandaşlarımızın sorunları üzerine hassasiyetle yaklaşıyoruz. Engelli merkezleri, bakım merkezleri ve engelli spor kulübü açtık. Amacımız, hiçbir engelli evde oturmasın. Onları topluma yeniden kazandırmak için çalışıyoruz” dedi.
 Uygulamaya konulan proje hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü Osmangazi Belediyesi Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Ali Gülbay, ‘Bursa Engelsiz Sivil Güçbirliği Platformu Projesi’ sayesinde, Bursa genelinde engelliler ile ilgili çalışan kurumların birleştirilmesi aşamasında destek verileceğini belirtti. Bursa çapında 25 dernek ve kuruluşun bu projeye destek verdiğini söyleyen Gülbay, “Engelliler için çalışan bütün sivil toplum kuruluşu bizim proje ortağımız olacak. Engelli dernekleri ve kamu kurumları arasındaki iletişimi sağlamaya yönelik bir çalışma olacak” diye konuştu.  Özürlüler ve özürlü yakınlarının sorunları hakkında yapılan konuşmaların ardından soru cevap bölümüne geçildi. Seminerin sonunda Belediye Başkanı Recep Altepe, katılımcılara teşekkür ederek, çiçek takdim etti.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.