Bursa’da Engellilere Özel Ameliyathane

Kategori : Genel |

Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, spastik ve zihinsel engelli hastaların ağız ve diş tedavilerinin yapılacağı tam donanımlı bir ameliyathaneye kavuştu. Ameliyathanenin açılış kurdelesini, AK Parti Genel Sekreteri İdris Naim Şahin, AK Parti Bursa Milletvekili Ali Kul, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Kaplan ve Başhekim Şebnem Altun kesti.

Törene Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe ile Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’de katıldı. Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Şebnem Altun, törenin açılış konuşmasında engelli bireylerin ağız ve diş sağlığı konusunda yeterli düzeyde hizmet alamadığını kaydetti. Bu amaçla merkezde tam donanımlı bir amaliyathane oluşturduklarının altını çizen Altun, ülke genelinde yüzde 26’sı 19 yaş ve altı olmak üzere 8.5 milyondan fazla engelli bulunduğunu vurguladı.

Zihinsel engelli hastalarla iletişim kurma ve algılama güçlüğünden dolayı genel anestezinin hassasiyet gerektirdiğini anlatan Altun, “Bu hastalara genel anestezi gerekiyorsa, tedavinin, anestezi ve reanimasyon uzman hekimi sorumluluğunda, asgari tıbbi malzeme ve ilaçların bulunduğu, genel anesteziyle müdahale birimi olan sağlık kurumlarında yapılması gerekmektedir. Bu gereklilikler yerine getirilerek merkezimizde, spastik özürlü ve zihinsel engelli hastalarımızın ağız ve diş tedavilerinin yapılabilmesi amacıyla tam donanımlı bir ameliyathane oluşturulmuştur.” açıklamalarında bulundu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.