Ceza Olarak Tahsil Edilen Para, Engellilere Harcaniyor

Kategori : Genel |

Gümüşhane’de, engelli istihdam  etmedikleri için idari para cezası uygulanan kurumlardan elde edilen  parayla engellilerin mesleki eğitimi için kurs düzenleniyor. Gümüşhane İş Kurumu Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı, yaptığı  açıklamada, yasa gereği, 50’den fazla işçi çalıştıran kamu kurumlarının  işçi sayısının yüzde 4’ü, özel sektörün de yüzde 3 oranında engelli ve  eski hükümlü istihdam etmek durumunda olduğunu belirterek, kendilerinin  de engellilerin istihdamı için bu konuda titizlikle hareket ettiklerini  söyledi. İlde kamuya ait 7, özel sektöre ait 25 iş yeri bulunduğunu ifade eden  Aşıcı, ”Bu iş yerlerinde toplam 82 engelli  vatandaşımız istihdam  edilmektedir. Halen başvuruda bulunup istihdam edilmeyi bekleyen özürlü  vatandaş sayımız 180’dir” dedi.       Yasaya göre engelli istihdam etmesi gereken iki kamu kurumuna idari para  cezası uygulandığını belirten Aşıcı, buradan elde edilen geliri,  engellilerin işe görmesinde önlerindeki en önemli engel olan mesleki  eğitim için kullandıklarını kaydetti.
       Aşıcı, mesleki eğitimin aslında ülkenin sorunu olduğunu ifade ederek,  şöyle devam etti:
       ”Engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızda daha bariz hissedilen bu  eksikliği gidermek için projeler geliştirdik. Engelli istihdam etmeyen  kurumlardan elde edilen gelir, havuzda toplanarak genel müdürlüğümüzün  de onayıyla mesleki eğitimlerde kullanılıyor. Şu ana kadar, engellilere  yönelik 20 kişilik sekreterlik kursu açtık. Yine bu parayla cezaevinde  15 kişilik bilgisayar eğitimi ve 12 kişilik berberlik kursu açılmıştır.  Bu yıl yine bu parayla cezaevinde 15 kişilik bilgisayar eğitimi ve 12  kişilik bilgisayar kursu açacağız. Özürlülere yönelik ikinci sekreterlik  kursunu açmak için de çalışmalarımız sürüyor.”
       Aşıcı, kesinlikle cezadan yana olmadıklarını belirterek, ”Sosyal  sorumluluk anlayışı içinde hareket ediyoruz. Hepimiz birer engelli  adayıyız. Kamu ve özel sektörümüzün olaya bu sosyal boyutuyla  bakmalarını istiyoruz. Ceza en son nokta” diye konuştu.
       Bu arada, verilere göre, geçen yıl Türkiye İş Kurumuna 36 bin 397  kişinin başvurduğu, bunlardan 4 bin 757’sinin işe yerleştirildiği  belirtildi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.