Desteğin Sonlandirilmasi, Engelli Çocuklarin Tekrar Evlerine Dönüp Kapali Kapilar Ardinda Kalmalarina Neden Olacaktir”

Kategori : Genel |

KESK’e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri  Sendikası (Eğitim Sen) Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, engelli  çocuklara devlet tarafından eğitim için verilen ekonomik desteğin  sonlandırılmasının, evlerinden çıkarak, bir anlamda sosyalleşmesi  sağlanan engelli çocukların ”tekrar evlerine dönüp kapalı kapılar  ardında kalmalarına neden olacağını” öne sürdü. Bozgeyik, yaptığı yazılı açıklamada, engellilerin eğitim ve  rehabilitasyonuyla ilgili yasa değişikliğinin Maliye Bakanı Kemal  Unakıtan’ın teklifi üzerine 15 gün sonra TBMM’de görüşüleceğini belirtti.       Bu yasa tasarısıyla eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden daha önce  sınırsız olan hizmet eğitim sürelerinin 44 saat ile sınırlandırılacağını  ileri süren Bozgeyik, ”5378 sayılı yasa ile birlikte engelli çocuklara,  devlet tarafından eğitim için verilen ekonomik desteğin sonlandırılması,  evlerinden çıkarak, bir anlamda sosyalleşmesi sağlanan engelli  çocukların tekrar evlerine dönüp kapalı kapılar ardında kalmalarına  neden olacaktır” dedi.
       Bozgeyik, şunları kaydetti:
       ”Öyle anlaşılmaktadır ki, AKP Hükümeti, özel eğitime muhtaç milyonlarca  çocuğun bu haktan yararlanabilmesi için yasal düzenlemeler ve fiili  adımlar atması gerekirken, bu haktan yararlanma şansına sahip olan 190  bin engelli çocuğun eğitim ve rehabilitasyon hakkına göz dikmiştir. AKP  Hükümeti, engellilerin eğitim ve rehabilitasyon hakkını sınırlandıran bu  düzenlemeden derhal vazgeçmelidir. Türkiye’nin ihtiyacı, özel eğitimden  faydalanamayan diğer engelli çocukların da bu haktan yararlanabilmesi  için gerekli düzenlemelerin yapılması, somut adımların atılmasıdır.”

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.