Destek Verilirse Engelli Çocuklar Midilli Atlari İle Eğitilecek

Kategori : Genel |

BURDUR (CİHAN) – Burdur Özürlüleri Koruma Derneği, hazırladığı proje ile zihinsel engelli çocukları midillilerle eğitmeyi amaçlıyor. Bunun için 2 midilli atı temin edilirken belediyeden yer temini bekleniyor. Burdur’daki zihinsel engelli çocukları hayatla daha fazla barıştırmak için yeni bir proje hazırlandı. Özürlüler için yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin örnek illerinden gösterilen Burdur’daki son projede midilli atları kullanılacak. Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) öğretim üyelerinden Prof. Dr. Atilla Tanyolaç, engelliler için 2 midilli atı temin edecek. Burdur Özürlüleri Koruma Derneği üyeleri projenin hayata geçmesi için destek arayışlarını sürdürüyor.

Burdur Belediye Meclisi’ne başvurarak özürlüler için yer temin edilmesini istediklerini açıklayan Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Kaya, Avrupa’da da benzer çalışmalar olduğunu aktardı. Antalya’da engellilerin yunuslarla tedavi edildiğinin bütün basın organları tarafından aktarıldığını anımsatan Kaya, “Biz de midilli atları ile tedavi yöntemini hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Yer temininden sonra geriye çok az bir masraf kalacak. Bunları da hayırseverlerden karşılayıp Türkiye’de pek yaygın olmayan bu yöntemi başlatmak istiyoruz.” diye konuştu.
 Özürlülerin bu imkândan ücretsiz olarak yararlanacağını açıklayan Kaya, normal vatandaşların ise cüzi rakamlarla tur atabileceklerini söyledi. Böylece Burdur’da yeni bir turizm şekli oluşturacaklarını ifade eden Kaya, “Ama bizim için en önemlisi engellilerimizi hayata kazandırmak. Onların yaşam standartlarını yükseltebilmek. Uzman kişilerin gözcülüğünde atlara binecek olan engelli çocuklarımızın normalden çok daha hızlı gelişme kaydetmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.