Devlet Ayni Aileden 2 Özürlüye Bakacak

Kategori : Genel |

Devlet aynı aileden 2 özürlüye bakacak 25.10.2008 Ailede bir yerine iki özürlüye bakım sağlanabilmesi için yasa hazırlandı. Kişibaşı aylık masraf yine iki asgari ücreti geçemeyecek.. Devletin ailede bakım hizmeti sağladığı özürlü sayısı birden ikiye çıkarılıyor. Eğer ailede birden fazla özürlü varsa devlet ikinci özürlüye de aynı bakımı sağlayacak. AK Parti Tokat Milletvekili Osman Demir, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu’nda değişikliğe gidilmesine ilişkin kanun teklifi hazırladı. Teklife göre, her türlü gelir toplamı esas alınmak suretiyle kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarı asgari ücret tutarının 2/3’ünden, aynı ailede birden fazla özürlü bulunması halinde ise net asgari ücret tutarından daha az olan bakıma muhtaç özürlülere bakım hizmeti verilecek.

 Teklifte, verilecek bakım ücretinin iki aylık asgari ücretten fazla olamayacağı da belirtilerek, şöyle denildi: “Bakıma muhtaç özürlülere sunulacak bakım hizmetinin karşılığı olarak belirlenecek kişi başına aylık bakım ücreti tutarı, iki aylık net asgari ücretten fazla olamaz. Bakıma muhtaç özürlülerden kurumca ve diğer resmi kurumlarca bakılanlar dışında kalanlara ilişkin bakım ücreti, bu amaçla kurum bütçesine konulacak ödeneklerden karşılanır. Bakıma muhtaç özürlülere, ücretleri kurum bütçesinden karşılanmak suretiyle sağlanacak bakım hizmetleri Kamu İhale Kanunu hükümlerine tabi olmaksızın temin edilir.”

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.