Dişari Çikamayan Yatalak Engellilere Evde Okuma Yazma Öğretilecek

Kategori : Genel |

ANTALYA / MANAVGAT (CİHAN) – Antalya’nın Manavgat ilçesinde yatalak ve evden dışarı çıkamayanlara özel okuma yazma kursu verilecek. Manavgat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü(MHEM)’nün yapacağı çalışmayla ilçedeki okuryazarlık oranının yüzde 100’e çıkarılması hedefleniyor. MHEM, proje kapsamında ilçe merkez ve 78 köyde genel okuryazarlık tespiti yaptı. Buna göre, ilçede toplam 900 yürüme, zihinsel, otistik, görme, işitme, duygu ve yatağa bağlı engellinin bulunduğu belirlendi. Muhtar, din görevlileri, ebe ve öğretmenlerin de katkı sağladığı tespit çalışmalarında engellilerin 39’u evden dışarı çıkamayan yatalak ve yürüyemeyecek durumda. Köylerde yatalak ve yürüme engelli öğrenciler için kişiye özel okuma yazma kursu vereceklerini ifade eden MHEM Müdürü Atila Çetin, “Yürüme engelli ve yatalak çocuğu bulunan ailelere çocuklarının yerinde okuma yazma öğrenmesi için yazı yazdık. Ailelerden talep üzerine o aileye öğretmen görevlendireceğiz. Kurslarımız ücretsiz olacak. Görevlendirdiğimiz öğretmen engelli öğrenciye evinde haftada 6 saat okuma yazma kursu verecek. Velilerden talep bekliyoruz.” diye konuştu.
     Çetin, Manavgat merkezde 50 yaş altı 800, 78 köy ve 9 beldede ise 45 üstü bin 280 okuryazar olmayan kişinin bulunduğunu bildirdi. Manavgat’ta okuryazar oranını yüzde 100 seviyesine çıkarmak için ilk etapta 50 yaş altı 800 kişiye birinci ve ikinci kademe kurslarla okuma yazma öğreteceklerini belirten Çetin, ikinci aşamada ise köylerde bulunan zihinsel engelli ve 65 yaş üstü 399 kişiye okuma ve yazmayı öğretmek olacağını kaydetti.
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.