Diyarbakir’daki Engellilerden 2009 Bütçesine Tepki

Kategori : Genel |

Diyarbakır Engelliler Platformu, 2009 yılı bütçesinden Türkiye’deki 8.5 milyon engelliye 6 milyon YTL ayrıldığını bildirdi.
     Diyarbakır Engelliler Platformu yetkilisi Kahraman Elaltunkara, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, engellilerin kendi sorunları ve kaderleri ile baş başa bırakıldığını ileri sürdü.
     Engellilere yardımcı olmanın toplumun tüm kesimlerinin görevi bulunduğunu ifade eden Elaltunkara, sorunların ve çözüm yollarının saptanmasında karar organlarına engellilerin katılmasına öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.
     Engellileri olmayan bir toplum bulunmadığına dikkati çeken Elaltunkara, ”Ancak engellenen nüfusu az ya da çok olan toplumlar var. Engelli insanları değiştirmeye çalışmak ya da onu engelli olarak tutmak yerine tüm psikolojik, fiziksel, sosyal, mesleki gelişimi engelleyen çevresel ve sosyal engellerin kaldırılması ve hizmetlerin sunulmasına yönelik bir sosyal hizmet anlayışı ve politikası geliştirilmelidir” dedi.
     Engellilerin görmezden gelindiğini de öne süren Elaltunkara, 2009 yılı bütçesinde engellilere ayrılan bütçe miktarının yetersiz olduğunu savunarak, ”2009 yılı bütçesinde Türkiye’deki 8,5 milyon engelliye 6 milyon YTL bütçe ayrıldı. Bu durumda engelli başına ayrılan bütçe miktarı ise ortalama 70 YKr’dir. Bu hesaba göre 2009 bütçesinde engellilere bütün bir yıl için sadece bir simit parası reva görülmektedir” diye konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.