Doğuştan İşitme Engelli, İşaret Diliyle Mesleki Eğitim Kursuna Gidiyor

Kategori : Genel |

KOCAELİ  (CİHAN) – Doğuştan işitme engelli Fikran Yaşaroğlu (28), engelli insanların da bir şeyler yapabileceğini göstermek için Kocaeli’nde mesleki eğitim alıyor.
Yenimahalle kurs merkezinde Mutfak-Banyo Tekstili ve Elde Kurdela işi branşlarında kursiyer olan Fikran Yaşaroğlu, doğuştan konuşma ve duyma engelli olduğu için okula gidememiş. Yaşaroğlu, 2 ay işitme cihazı kullanmış, ancak baş ağrısı nedeniyle bırakmak zorunda kalmış. Sessiz dünyasının mesleki eğitim kursu sayesinde renklenmeye başladığını ifade eden işitme engelli Yaşaroğlu’nun, meslek eğitim kursuna mutfak-banyo tekstili ve elde kurdele işini öğrenmeye gelmesiyle hayatı anlam kazanmaya başlamış. Kursta arkadaşları ve usta öğreticileri tarafından da sevilen bir öğrenci olan Yaşaroğlu, arkadaşlarıyla işaret dili ve dudak okuma yöntemiyle anlaşıyor. İşitme engelli Yaşaroğlu’nun usta öğreticisi Yasemin Biçerler, öğrencisinin çalışkanlığı ve derslere olan ilgisinden övgüyle söz etti.Yaşaroğlu’nun, becerikli ve titiz bir öğrenci olduğunu ifade eden usta öğretici Biçerler, “Onun öğrenme isteği ve azmi tüm kursiyerlerimize örnek oluyor. Mesleki eğitim kursu sessiz dünyasına anlamlı bir ses oldu.” ifadelerini kullandı.
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.