Down Sendromlu Ece’nin Hukuk Mücadelesi

Kategori : Genel |

Çocuklarının ”Down sendromlu” dünyaya gelmesinde doktor, hastane ve laboratuvarın kusuru olduğunu savunan Soygeniş ailesinin, 7 bin TL’lik maddi tazminat istemiyle açtığı davaya ilişkin İstanbul Adli Tıp Kurumu, çocuğun Down sendromlu doğmasında doktor kusurunun bulunmadığı yönünde rapor verdi. Soygeniş ailesinin avukatı Mehmet Ali Akgül, yaptığı açıklamada, dosyayı inceleyen İstanbul Adli Tıp Kurumunun, çocuğun Down sendromlu doğmasında doktorların kusurunun bulunmadığına yönelik raporu mahkemeye gönderdiğini belirtti. Rapora karşı itirazlarını mahkemeye sunduklarını kaydeden Akgül, mahkemenin bu kez dosyayı yeniden rapor alınmak üzere Hacettepe Üniversitesine gönderdiğini belirtti.


     
     -DAVANIN GEÇMİŞİ-
    
     Ece Soygeniş, İzmir’de 2005 yılında görme engelli, beyin hasarlı ve Down sendromlu olarak dünyaya gelmişti. Aile, hamilelik boyunca, sosyal güvenceleri olmasına rağmen özel sağlık hizmeti aldıklarını, gebelik sırasında tüm kontrollerinin yapıldığını belirtmiş, kendilerine ”Genetik harikası çocuğunuz olacak” şeklinde bilgi veren doktor, bir özel hastane ve analizleri yapan laboratuvar aleyhinde İzmir 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde 7 bin YTL’lik maddi tazminat talebiyle dava açmıştı.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.