Dubai Polisi, Cep Telefonu Kullanarak Ceza Kesmeye Başladi

Kategori : Genel |

DUBAİ (CİHAN) – Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticari merkezi Dubai’de trafik polisleri, multi-medya mesaj servisi (MMS) destekli cep telefonu ile trafik kurallarına uymayan araçlara anında ceza kesmeye başladı. Programın başladığı tarihten bu yana Dubai Polisi Trafik Şubesi tarafından MMS yöntemiyle 3 bin 126 adet ceza kesildi.
 Dubai hükümetinin resmi internet sitesinde yayınlanan bir habere göre MMS yönteminin, hızlı elektronik hizmet vermede ve trafik polislerinin işini kolaylaştırmada önemli bir adım olduğu belirtildi. Dubai Polisi’ne göre MMS üzerinden kesilen cezalarla polis memurları hem vakit kazanıyor hem de kağıt yükü azaltılmış oluyor.
 Bu sistemin ilk aşamada sadece trafik polisleri tarafından uygulanacağı ve ileri safhalarda diğer polis birimleri arasında da yaygınlaştırılacağı öğrenildi.

 

 SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?
 Trafik polisi kuralları ihlal eden araçların cep telefonu ile resmini veya görüntülü videosunu çekiyor. Kural ihlalleri arasında özellikle kırmızı ışıkta geçen, emniyet şeridinde giden ve engellilere ayrılmış alanlara park etmiş araçlar sayılıyor. Araç sürücüsünün ceza kesildiği anda şahsen bulunması gerekmiyor.
 Ceza, GPRS ile polis merkezinin sistemine gönderilip orada teyit ediliyor. Ardından aracın sahibine SMS ya da elektronik posta yoluyla cezanın türü, saati, yeri ve miktarı gibi bilgiler gönderiliyor.
 Dubai Polisi, MMS ile trafik cezası sisteminin dünyada bir ilk olduğunu ve kaydedilen resim ya da videonun işlenen suçun ispatı için kanuni bir belge olduğunu belirtiyor. Ayrıca Dubai Polisi tarafından yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz senenin ilk dokuz ayında 1,5 milyon trafik cezası kesildi.
 Geçen beş günlük Kurban Bayramı tatili boyunca ise ekipler tarafından 27 bin trafik cezası kesildi, 17 bin araç radara yakalandı ve 138 araca trafik ihlallerinden dolayı el koyuldu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.