Dünya Kadinlar Günü’nde Genç Kizin Okuma Çiğliği

Kategori : Genel |

GÜMÜŞHANE (CİHAN) – Gümüşhane’de Belediye Başkan adayının konuşması sırasında yerinden kalkarak kürsüye gelen Hafize Palancı (22) adlı engelli genç kız, “Dünya Kadınlar Günü’nde okuma özgürlüğümü geri istiyorum.” dedi.
    AK Parti Gümüşhane Kadın Kolları tarafından Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle düzenlenen programda söz alan Hafize Palancı (22) adlı engelli genç kız, “Dünya Kadınlar Günü’nde okuma özgürlüğümü geri istiyorum.” diye konuştu.
    Gümüş Otel’de düzenlenen programda Belediye Başkan adayı Ercan Çimen’in konuşması sırasında yerinden kalkarak kürsüye gelen Palancı, “Dünya kadınlar gününde okuma özgürlüğümü geri istiyorum.” dedi. Üniversiteyi kazandığını, ancak özrü nedeniyle okuyamadığını belirten Palancı, “Hala pes etmedim, hala bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Ama yardım istiyorum. En sonunda okulumu dondurmak zorunda kaldım. Erzurum’da bir yıl yalnız başıma ağladım ben. Okuma özgürlüğümü geri istiyorum, okumak istiyorum.” diye konuştu.


    Konuşmasından sonra Palancı ile ilgilenen AK Parti Gümüşhane Milletvekili Doç. Dr. Kemalettin Aydın, “Konuyu bizzat inceleyeceğiz ve Bakanımız Nimet Çubukçu’ya aksettireceğim. Bu durumu anlatacağım. Kardeşimizin neyi eksik kalmışsa sayın bakanımızla konuşup bizzat kendi çocuğumla ilgilenirmiş gibi ilgileneceğim ve konunun takipçisi olacağım.” dedi.
    Milletvekili Aydın şöyle konuştu: “Genç kızımıza ilk etapta dondurmuş olduğu eğitiminin devam etmesini sağlama adına Erzurum’daki yurdundan evine, ekonomik anlamda desteğine kadar her şeyini tamamlayacağız. Arkasından da okuluna devam edebilmesi için özellikle Ağustos, Eylül ayından itibaren de Erzurum Tıp Fakültesi Başhekimi arkadaşımla görüşeceğim. Kızımıza psikolojik destek verecek bir psikologla beraber hem de sosyolog arkadaşlarla ona destek vermemiz gerekiyor. Şu anda kendi ruhsal ve fizyolojik durumu bunu kaldıracak durumda değil. Birincisi psikoloji desteğini vermek, ikincisi ekonomik ve sosyal olarak eğitimin tamamlayabileceği alt yapıyı tamamlamak, üçüncüsü de öğretim yerleri ile ve hoca arkadaşlarla konuşarak okulundaki bu sosyal baskıyı azaltacak fiziksel ve sosyal zemini oluşturmak. En kısa zamanda bunu başaracağız. Gelecek yıl bu olacak okuluna devam edip dört yıllık okulunu bitirecektir. Daha sonra o günün şartlarına bakılacaktır bu fiziksel aktivesi ebelik yapmasına müsaade etmiyorsa dört yıllık mezun olarak da devletin norm kadroları içerisinde ona yardımcı olacağız.”
    Memur bir babanın kızı olan Palancı’nın, geçtiğimiz yıl Erzurum Atatürk Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu Ebelik Bölümü’nü kazandığı ve daha sonra da kayıt dondurduğu, bir kardeşinin üniversitede, diğer kardeşinin de lisede okuduğu öğrenildi. (CİHAN)

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.