Duyarli Öğretmeni Sayesinde Engelli Aracina Kavuştu

Kategori : Genel |

Bingöl’de küçük yaşta geçirdiği hastalık sonucu engelli kalan ilköğretim okulu öğrencisi Mustafa Ataş (14), sınıf öğretmeninin yazdığı mektupla akülü engelli aracına kavuştu. 
Mehmet Emin ve Hikmet Ataş çiftinin 8 çocuğundan en küçüğü olan Mustafa Ataş, 1 yaşında geçirdiği hastalık nedeniyle sakat kaldı. Mustafa Kemal Paşa İlköğretim Okulu 5. sınıfında okuyan Ataş, ailesi ve arkadaşlarının yardımı ile okuluna gidip geliyor, ihtiyaçlarını da onların yardımı ile karşılayabiliyordu. Öğrencisi Ataş’ın başkasının yardımı olmadan teneffüse bile çıkamamasına ve her gün birisinin yardımı ile okula getirilip, götürülmesine üzülen sınıf öğretmeni Serap Şahin, ”Kimse Yok Mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği”ne mektup yazarak, öğrencisine akülü engelli aracı talep etti. 
         Mustafa’nın dosyasını inceleyen dernek yönetimi, 15 gün içeresinde temin ettikleri akülü engelli aracı Ataş’ın ailesine teslim etti.
         Artık yeni aracıyla kendi başına okuluna gidebilen Mustafa Ataş, gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önce birilerinin yardımıyla okula gidip, geldiğini, ancak akülü aracına kavuştuktan sonra tek başına okuluna gidebildiğini söyledi.
         Okula gitmenin, teneffüse çıkmanın artık daha kolay olduğunu ve bunun mutluluğunu yaşadığını ifade eden Ataş, ”Okuluma artık kendim gidip geliyorum. Eğitimimde bir sorunum yok. Derslerim de iyi. Çok çalışıyorum. Bana araba veren derneğe ve öğretmenime çok teşekkür ediyorum” dedi.
         Baba Mehmet Emin Ataş da çocuğunun küçük yaşta bir hastalık geçirdiğini anımsatarak, tedavisi için bütün imkanları kullandığını hatta çocuğunun eğitimi için köyden il merkezine taşındıklarını ifade etti.
         Çocuğunun kimseye muhtaç olmadan tek başına okula gidip gelmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Ataş, ”Biz sadece ilk günlerde kontrol için yanında gidip, geliyorduk. Artık Mustafa tek başına okula gidip, gelebiliyor” dedi.
         Mustafa’nın akülü aracına kavuşmasını sağlayan Mustafa Kemal Paşa İlköğretim Okulu 5. sınıf öğretmeni Serap Şahin de 4 yıldır Mustafa’nın dersine girdiğini anımsatarak, öğrencisinin her gün ailesi tarafından tekerlekli sandalye ile okula gelip gitmesine çok üzüldüğünü dile getirdi.
        
         -”MUSTAFA ARTIK TAHTAYA ÇIKIP SORU BİLE ÇÖZEBİLİYOR”-
        
         Mustafa’nın çok zeki ve çalışkan olduğuna da değinen Şahin, şunları kaydetti:
         ”Mustafa kendi başına okula gelemiyor, sürekli birine muhtaçtı. Teneffüslerde ailesi gelip, onu kontrol ediyordu. Tuvalet ihtiyacını da kendi başına gideremiyordu. İhtiyaç olduğunda eve gönderiyorduk. Bu yüzden derneğe başvurduk ve akülü araç rica ettik. Kısa süre sonra akülü araç gönderdiler. Artık Mustafa kendi aracıyla kendi başına okula gidip gelebiliyor. Ayrıca Mustafa sınıfta tahtaya çıkıp kendi başına soru bile çözebiliyor. Akülü aracı geldiğinden beri kendisine olan güveni ve derse katılımı arttı.”
         Şahin, öğrencisinin kendi başına okuluna gelebilmesi için yol boyunca merdivenlerin yanına engeli yolu yapıldığını ve okulda da buna benzer önlemlerin alındığını sözlerine ekledi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.