Eğitim Almasi Gerekenlerin Ancak Yüzde 15’i Okula Gönderiliyor

Kategori : Genel |

İZMİR  (CİHAN) – Karşıyaka Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü İbrahim Kaya, engellilerin evlerde saklandığını belirterek, “Özel eğitime gitmesi gerekenlerin ancak yüzde 15’i okullara yollanıyor. Anne ve babaları iyi eğitmeli, onların bu eğitime inanmasını sağlamalıyız.” dedi.
 Karşıyaka Belediyesi, engellilere yönelik olarak üç yılda üçüncü Özel Eğitim Sempozyumu’nu düzenledi gerçekleştirdi. Konunun uzmanlarıyla hem evlerinde ve yakınlarında engelli bulunan ailelere hem de bu konuda eğitim veren okulların çalışanlarına yönelik sempozyumda, toplumdaki engellilerin sıkıntıları masaya yatırılıyor ve çözüm yolları araştırılıyor. Sempozyumlardaki anlatımlar, daha sonra kitaplaştırılarak ilgili kişilere ulaştırılıyor.


 Karşıyaka Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ile Karşıyaka Rehberlik Araştırma Merkezi işbirliğiyle Karşıyaka Nikah Sarayı’nda düzenlenen 3. Özel Eğitim Sempozyumu’nda konuşan Belediye Başkanı Cevat Durak, “Her ailede veya bir yakınında engelli vatandaşımız var. Onlara ayrım yapmadan ancak kendi konumlarına uygun hizmet sunmak için çalışıyoruz. Engellilerimizin, eğitimlerine yeterli ilgi ve destek sağlayarak topluma kazandırılması gerekli. Belediye olarak Engelliler Danışma Merkezi’ni hizmete soktuk. Bayramlarda ve günlerde etkinlikler düzenliyoruz.” dedi. Sempozyumda Yrd. Doç. Dr. Ayten Uysal “Gelişimsel Yetersizliği Olan Çocuklarda Cinsel Gelişim ve Eğitimi”, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özekes “Bireysel Eğitim Programı Geliştirme”, Psikolog Dr. Derya Bayram “Birlikte Etkin Zaman Geçirmek ve Fırsat Öğretimi”, Doç. Dr. Dilek Erbaş ise “Davranış Sorunlarıyla Başa Çıkma Yöntem ve Teknikleri” konularını anlattı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.