Eğitim Aşki Engeli Aşti

Kategori : Genel |

 Eskişehir’de iki kolu olmadığı halde yüzmeyi öğrenen, ayaklarıyla ihtiyaçlarını karşılayıp resim yapabilen küçük Sümeyye Boyacı (7), yaşamdaki başarısını birinci sınıfa başladığı okulunda da gösterdi.
         Özel olarak tasarlanan masasında okuma ve yazmanın ilk derslerini gören Sümeyye, okuma azmi sayesinde öğretmeni ile arkadaşlarının da takdirini kazandı.
         Özel Gülbahar İlköğretim Okulu Müdürü Zafer Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sümeyye’nin kendisiyle barışık, hayatı seven ve sevgiyle bakan bir öğrenci olduğunu belirterek, Sümeyye’yi gördüklerinden itibaren hiçbir şeyin ona engel olamayacağını anladıklarını söyledi.
         Sümeyye’nin yaklaşık bir aylık bir dönem içinde okula ve arkadaşlarına uyum sağladığını eden Çetin, şöyle konuştu:
         ”Sümeyye, bütün etkinliklerde arkadaşlarıyla birlikte uyum içinde yer alıyor. Kantinde, yemekhanede ve bahçede arkadaşlarıyla beraber hareket ediyor. Arkadaşları onu çok seviyor. Sürekli Sümeyye’nin yanında dolaşıyorlar. Ailesiyle görüşerek, onun ayaklarını daha rahat kullanması için özel bir sıra yaptırdık. Yemekhanede de ayaklarını rahatlıkla kullanabileceği bir masası var. Kendisinin yapamadığı işleri de yapması için yardımcı bir personel tahsis ettik. Arkadaşları, bedensel engelin, eğitim aşkı olunca önemli olmadığını Sümeyye’den görerek öğreniyor.”
        
         -”SINIFIMIZIN MORAL KAYNAĞI”-
        
         Sümeyye’nin sınıf öğretmeni Muhterem Atla da Sümeyye’nin arkadaşlarıyla uyum içinde olduğunu ifade ederek, öğrencisinin derslere istek ve gayretle katılmaya çalıştığını söyledi.
         Sümeyye’nin hiçbir zaman arkadaşlarından yardım istemediğini anlatan Atla, şöyle devam etti:
         ”Kendi ayakları üzerinde durmak istiyor. Her işini kendisi yapıyor. Sümeyye, sınıfımızın moral kaynağı. Çok girişken bir yapıya sahip. Her sorulana cevap vermek istiyor. Ödevlerini zamanında ve güzel bir şekilde yapıyor. Çok çabuk öğrenen bir yapıya sahip. Öğreniminde geri kalma söz konusu değil.”
         Sümeyye’nin eğitim giderlerini üstlenen iş adamı Erdoğan Ercan da Sümeyye’nin doğuştan iki kolu olmaması rağmen ayaklarıyla yaptığı resimlerin kendisini adeta büyülediğini belirterek, Sümeyye’nin yaşama azmi ve sevincinin tüm engellilere örnek olması gerektiğini bildirdi.
         Engelli çocuklara destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Ercan, ”Engelli çocuklara destek verilerek, en iyi eğitimi almaları sağlanmalıdır. Elimizden geldiğince engellilere yardımcı olmaya çalışmalıyız. Böylece engellilerin topluma kazandırılması daha kolay olacak” dedi.
         Sümeyye de ”Yaşamak güzeldir, dünyamız güzel; sarınca bizleri sıcak bir el; eğitimli insan sevinçle yaşar; eğitim her türlü engeli aşar” şiirini okudu.
         Öte yandan Sümeyye, daha önce de kendisini konuk olarak davet eden ve üzerinde gül bulunan bir resmini hediye ettiği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün, okulunda düzenlenecek Okuma Bayramı’ndaki etkinliğe gelmesini çok istediğini dile getirdi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir