Elleri Olmayan Genç Kizin Azmi

Kategori : Genel |

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yaşayan bedensel engelli Kader Koca, iki eli de olmamasına rağmen dikiş makinesi kullanıp, ahşap boyama yapabiliyor. Fethiye Halk Eğitim Merkezince açılan dikiş nakış ve ahşap boyama kurslarına katılan kursiyerlerden, iki eli bileklerinden itibaren bulunmayan 23 yaşındaki Kader Koca, azmiyle herkesin takdirini topluyor.
Kader Koca, yaptığı açıklamada, doğuştan bedensel engelli olduğunu belirterek, 3 aylık bir eğitimin ardından, kimseden yardım almadan çizim yapıp, dikiş makinesini kullanmayı öğrendiğini söyledi.


     Engelli kişilerin sosyal hayattan kopmamaları gerektiğini ifade eden Koca, ”Engelli insanlar eve kapanmamalı, halk eğitim merkezlerine giderek bir şeyler öğrenmeli” dedi.
     Engelsiz birçok insandan daha sağlam olduğuna inandığını belirten Koca, ”Bu kurslara kendi isteğimle katıldım. Dikiş, nakış ve ahşap boyama işlerini öğrendim. Şimdi diğer kurslara da katılmak istiyorum” diye konuştu.
     Genç kızın azmini takdir eden arkadaşları da kurs başladığında ”Bu işi nasıl yapacak” diye düşündüklerini, ancak Koca’nın şu anda arkadaşlarından yardım almak yerine, onlara yardım etmeye başladığını söyledi.
     Koca’nın başarısını ”azmin zaferi” olarak değerlendiren Fethiye Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmet Hasgül ise ”Başarılı olması konusunda baştan şüphem vardı. Önce ahşap boyama kursuna, sonra nakış kursuna yazıldı. İşine sarıldı. Çok başarılı işler yapabiliyor. Hayatla barışık biri. Bütün engellilerin Kader’i örnek alarak ücretsiz kurslarımıza katılmasını bekliyorum” dedi.
     Kader Koca, yaptığı ürünlerin çeşidini arttırarak pazarda satmayı düşündüğünü sözlerine ekledi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.