Elleriyle Okuduklari Kur’an-I Gönülleriyle Seslendiren Görme Engelliler Kalpleri Fethetti

Kategori : Genel |

İSTANBUL (CİHAN) – Braille alfabesiyle (görme engelli alfabesi) Kur’an-ı Kerim okuma derslerini başarıyla bitiren 12 görme engelli, Kur’an-ı Kerim okuma yarışmasında ter döktü. Kabartma hafli Kur’an -ı Kerimleri elleriyle hisseden görme engelliler, güzel sesleri ve makamları ile gönülleri fethetti. Fatih Müftülüğü ve Beyaz Ay Derneği tarafından organize edilen “Kabartma Kur’an-ı Kerim’i yüzünden okuma yarışması” tarihi Eminönü camiinde yapıldı. Yarışmaya 2’si Konya’dan gelen 12 görme engelli katılarak birincilik için mücadele etti. Braille alfabeli Kur’an-ı Kerim’leri okuyan görme engellilerin hepsi güzel sesleri ve düzgün makamlarıyla yarışmayı takip edenleri mest etti. Görme engelli Milletvekili Lokman Ayva’da yarışmayı takip edenler arasındaydı.


    Yarışmanın Türkiye’de ilk kez düzenlendiğini belirten Fatih İlçe Vaizi Abdüssamet Aydın, “Böyle bir şey Türkiye’de ilk kez yapılıyor. Braille alfabesiyle Kur’an okuma yöntemini bilen eğitmenlerin girişimleriyle bu arkadaşlara bu beceri kazandırıldı. Bu gün de böyle bir yarışma yapıyoruz. Çok mutluyuz.” diye konuştu.
    Derecelendirmenin 100 puan üzerinden yapıldığını aktaran Aydın, “50 puan genel değerlendirme. 15 puan telaffuz, 15 puan tecvit, 20 puan da okuyuş güzelliği olarak dikkate alınacak.” İfadelerini kullandı.
    Kabartma yazılı Kur’an-ı Kerim’i okuma yöntemi hakkında bilgi veren eğitmen ve İmam İsmail Çakıcı, görme engelli yarışmacıların 1’er aylık eğitimlerle bu beceriyi kazandıklarını aktardı. Çakıcı verilen eğitimin ardından bu düzeye gelen 12 görme engellinin bu gün yarıştığını sözlerine ekledi.
    Kıyasıya geçen ve jürinin kritik değerlendirmelerinin ardından, yarışmayı Muhammed Zahit Aksoy isimli görme engelli birinci olmaya hak kazandı.
   

 

(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.