Emekli Olabilmesi İçin Sakatliğini Kanitlamasi Gerekiyor

Kategori : Genel |

Adana’nın Kozan ilçesinde, 26 yıl önce uykuda geçirdiği sinir krizi sonrası yattığı balkondan düşen eski futbolcu Sefa Yıldırım (46), 15 yıllık Bağ-Kur’lu olmasına rağmen engellilere tanınan erken emeklilik hakkından yararlanabilmek için sakatlığının kanıtlanmasını bekliyor. Yıldırım, yaptığı açıklamada, Kozanspor’da 1983 yılında 20 yaşında başarılı bir futbolcuyken, bir yaz gecesi evinin balkonunda uyuduğunu ve ardından da büyük acılar içinde gözlerini hastanede açtığını söyledi. Olay gecesi, uyurken birden aniden çığlık attığının ve ardından kendini 7 metre yükseklikteki balkondan aşağı bıraktığının anlatıldığını ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:


     ”O geceye ait hiç bir şey hatırlamıyorum. Ben sadece uyumak için balkona yattığımı biliyorum. Onun dışında hastanede kendime gelene kadar olan bölüm sanki beynimden silinmiş. Doktorlar bu durumu ‘uykuda sinir krizi’ olarak açıkladı.”
     Düşmenin etkisiyle omuriliği zedelenen ve belden aşağısı felç olan Yıldırım, ”Bir daha yürüyemeyeceğim söylendiği zaman büyük şok geçirdim. Şoku atlattıktan sonra yaşamımı nasıl sürdüreceğimi düşünmeye başladım” dedi.
     ”Kendi ayakları üzerinde durabilmek” için 16 yıl önce kahvehane işletmeye başladığını söyleyen Yıldırım, bu sayede Bağ-Kur’a da kayıt yaptırdığını belirtti.
     Geçen yıla kadar kahvehane işletmeciliği yapan ancak işlerinin yolunda gitmemesi üzerine iş yerini devretmek zorunda kalan Yıldırım, bunun üzerine engellilere tanınan erken emeklilik hakkından yararlanmak için başvuruda bulunduğunu söyledi.
    
     -”SAKATLIĞIMI KANITLAMAM GEREKİYOR”-
    
     Yıldırım, başvurusuna aldığı cevapla ”şok olduğunu” belirterek, kayıt sırasında engelli durumunun bildirilmemiş olduğunun ortaya çıktığını kaydetti.
     Bu durum üzerine sakatlığının doktor raporuyla kanıtlanması istenen Yıldırım, Adana Numune Hastanesi’nde kontrolden geçtiğini bildirdi.
     Daha sonra Bağ-Kur’dan gelen yazıda ”halen çalışabilecek durumda olduğunun” belirtildiğini anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:
     ”Bu rapora itiraz ettim. İtirazım üzerine ikinci kez rapor aldım. Hastane tarafından Bağ-Kur’a gönderilen sonucu merakla bekliyorum. Benim belimden aşağısı tutmadığı gibi, sağlık sorunlarımda arttı. Şu an sadece eşimin aldığı aylık bakım ücretiyle geçinmeye çalışıyoruz. Ben sadece hakkım olan emekliliğimin başlatılmasını istiyorum. Bunu sağlamak için de sakatlığımı kanıtlamam gerekiyor.”
    
     -”FUTBOL OYNAMAYA DOYAMADIM”-
    
     Genç yaşta futbolu bırakmak zorunda kaldığını anlatan Yıldırım, futbol dendiği zaman ”içinde fırtınalar koptuğunu” söyledi.
     Futbol oynamaya doyamadığını anlatan Yıldırım, ”Fırsat buldukça, akülü arabamla stadyumdaki karşılaşmaları izlemeye gidiyorum. Oradaki maçları izliyor, futbol oynadığım dönemdeki takım arkadaşlarımla sohbet edip, yeşil sahalarla hasret gideriyorum” dedi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir